1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Çocuklara Halk Bilimi Yaz Etkinlikleri’ yapıldı!
‘Çocuklara Halk Bilimi Yaz Etkinlikleri’ yapıldı!

‘Çocuklara Halk Bilimi Yaz Etkinlikleri’ yapıldı!

Yaren Kooperatif ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Türkiye’de ilk kez çevrimiçi olarak ‘Çocuklara Halk Bilimi Yaz Etkinlikleri’ adı altında düzenlendi

A+A-

13 Temmuz 2020’de başlayan ve her biri dört hafta süren iki ayrı dönemde gerçekleştirilen etkinlikler, 6 Eylül 2020 itibariyle başarılı bir şekilde tamamlandı. Yaren Kooperatif tarafından tasarlanan ve 7 üniversiteden halk bilimine gönül vermiş etkinlik sorumlularının dahil olduğu programa, ÇYDD’nin Türkiye’nin dört bir yanında bulunan şubelerinden gelen 9-13 yaş aralığındaki toplam 224 burslu öğrencisi katılım gösterdi. Etkinliklerdeki çevrimiçi sınıflar ise bölgesel anlamda karma bir şekilde organize edilerek, katılımcı çocukların Anadolu’nun farklı bölgelerinden yeni arkadaşlar edinmesi amaçlandı.

Çevrimiçi etkinliklere katılan çocuklar, 4 hafta süresince Anadolu’nun farklı yörelerine ait halk dansları ve geleneksel halk giysileri hakkında ilginç bilgiler öğrendi, halk müziği ve halk çalgılarını tanıdı ve geleneksel el sanatları, seyirlik oyunlar gibi kültürel öğeler ile tanıştılar.  Etkinlikler kapsamında, halk biliminin yanı sıra ekoloji, doğa, kodlama ve tarım konularında da bilgi alarak oldukça farklı konularda eğlenerek öğrenme imkanına kavuştular. 

Bilgisayar oyunları ve teknolojinin çocukların tüm zamanını ele geçirdiği çağımızda böyle bir yaz etkinliğinin önemine vurgu yapan ÇYDD gönüllüsü ve Yaren Kooperatif kurucu ortağı Özgür Topaç, “ÇYDD ile ortak yürüttüğümüz bu projede, Yaren Kooperatif olarak, çocuklarımızı geleceğe nasıl hazırlamamız gerektiği üzerine çalıştık. Onları teknoloji ve bilimin yanısıra geleneklerimizle de beslememiz gerektiğini düşündük. İlgiyi yüksek tutmak amacıyla, günümüz çocuklarının en sevdiği mecrayı; bilgisayarı, cep telefonunu ve tableti kullandık. Böylece, geleneklerimiz ile geleceğe bir köprü kurarak geleceği gelenekle harmanlayabildik.” dedi. Eğitime katılan çocuklardan gelen “Benim için karantinanın en eğlenceli günü bu gün oldu. İlk derste hem eğlendim hem yeni arkadaşlarımla tanıştım. İkinci derste hocalarımızla şarkı söyleyip ders işledik son ders ise en güzel dersti Japonya ve Antarktika’nın halklarını öğrendim hem çok verimli hem de eğlenceli geçti size ve hocalarımıza teşekkür ederim” geri bildirimi ise projede yer alan paydaşları motive ederek, projenin istenilen amaca ulaştığı yönündeki ilk sinyalleri verdi. Proje hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Yaren Kooperatif’in web sitelerini takip edebilirler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.