Çocuklarda karşı çıkma bozukluğu nasıl aşılır

Çocuklarda karşı çıkma bozukluğu nasıl aşılır

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, çocuklarda sıklıkla görülen karşı çıkma bozukluğuna dair açıklamalarda bulundu.

Çocuklardaki karşı gelme bozukluğunun sosyal ve akademik alanlarda sıkıntı yaşatabileceğini vurgulayan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, “Karşıt olma-karşı gelme bozukluğu olan çocukların yüzde 40-60'ında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülmektedir. Tanı almış çocukların ileriki yaşamında depresyon ve anksiyete tanısı alma riski olduğunu ileri süren çalışmalar bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar tarafından karşıt olma olarak da bilinen karşı gelme bozukluğu; çabuk sinirlenme, alıngan olma, otorite figürleri ile sık sık tartışma, kurallara uymama, bilerek başkalarını kızdırma, yanlışlarından dolayı başkalarını suçlama ve kin gütme belirtilerinden en az 4'ünün, en az 6 ay süredir var olması durumu olarak tanımlanıyor. VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, bu davranışların belli gelişim dönemlerinde ya da özel koşullarda normal karşılanmasına rağmen, karşı gelme bozukluğunda beklenenden daha sık ve şiddetli şekilde ortaya çıkıp, belli fonksiyonlarda bozulmalara neden olabileceği uyarısında bulundu.

aw393008-01.jpg

Amaç kontrolü ele geçirmek

Bozukluğun yol açtığı güçlüklerin sosyal ve akademik alanlarda kendini gösterebileceğini ifade eden Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, “Diğerleri ile yaşanan çatışma, sıklıkla kontrolü ele geçirebilmek içindir. Bu davranışlar özellikle otorite figürleriyle etkileşimde kendini göstermektedir. Bozukluğa sahip kişiler karşı gelen davranışları diğerlerine verilen haklı ve uygun tepkiler olarak görürler. Çevreleri için çoğu zaman günlük yaşamı olumsuz etkilese de, davranım bozukluğundaki gibi başkalarının haklarına saldırıda bulunmamaktadırlar” açıklamasını yaptı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.