1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demokrat Parti'den 5 Aralık mesajı 
Demokrat Parti'den 5 Aralık mesajı 

Demokrat Parti'den 5 Aralık mesajı 

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Metin Dökmeciler, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

Dökmeciler açıklamasında şunları dile getiridi; 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86.Yılında; Kadın=Erkek Eşitliğinin Sosyal Ve Siyasal Hayatta Tam Ve Koşulsuz Gerçekleştiği Bir Geleceği Demokrat Partililer Olarak Birlikte İnşa Edeceğimize Söz Veriyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, eşit temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlatmış ve bu çabalarını başarıyla sonuçlandırmıştır.Bu süreçte toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımızı ön plana çıkararak kadın=erkek eşitliğini hayata geçirmiş ve devamında Türk kadınına pek çok çağdaş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

Türk kadınına verdiği değeri sosyal yaşamın her alanında gösteren Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen; ülkemizde kadın=erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır.

Türkiye’de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı, vb. durumlar Türkiye’mizde hala kanayan yara olmaya devam etmektedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK, 1923 yılında "...şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir" ya da ''...toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur" derken bu yaklaşımını dile getirmektedir.

Bu hedef için önemli bir başlangıç olarak 1924 yılında yürürlüğe konulan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitim merkezileştirilmiş, aynı zamanda kızlarımıza ilkokul, ortaokul ve yüksekokul öğreniminin kapıları açılmıştır.

Bunun anlamı cinsiyet ayrımı gözetilmeden eğitimde eşitlik olanağının yaratılmasıdır.

Avrupa Kadınlarından Çok Önce Bu Haklara Sahip Olduk.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün girişimiyle kadın haklarına yönelik inkılaplardan biri ve şüphesiz en önemlisi, seçme ve şeçilme hakkıdır.

1930 yılında Türk Kadınına Belediye seçimlerine katılma hakkı verilmiş,

5 Aralık'ta, 86'ıncı yıl dönümünü kutladığımız 5 Aralık 1934 tarihinde de Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.

Oysa nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın yaşamın her alanında eşit koşullarda yer alması çağdaş dünyanın olmazsa olmazıdır.

Bu bağlamda; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar.

Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar” diyen birinci maddesini bir kez daha hatırlatmak isterim.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86.yılında; kadın=erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir geleceği Demokrat Partililer olarak birlikte inşa edeceğimize söz veriyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.