1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DEÜ’de ERASMUS+ 2019 toplantısı!
DEÜ’de ERASMUS+ 2019 toplantısı!

DEÜ’de ERASMUS+ 2019 toplantısı!

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen ERASMUS+ Yükseköğretim Hareketlilik Proje Yönetimi Yılsonu Toplantısı gerçekleştirildi. 

A+A-

Toplantıda konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu “207 üniversitenin olduğu ülkemizde, kritik öneme sahip uluslararası değişim programlarının sorunları ve bu alandaki iyi uygulama örnekleri ile başarı hikâyelerine yönelik bu gibi toplantıların düzenlenmesinin, ülkemizin bu alandaki kapasitesini olumlu yönde arttıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, üniversitelerdeki uluslararası öğrenci sayısının artmasının ülke tanıtımı ve ekonomik büyüme açısından ciddi katkılar sağladığını söyledi. Malayoğlu, “Erasmus kapsamında öğrenci ve personel hareketliliği, ülkemizin farklı ülkelerle etkileşimi noktasında önemli bir amaca hizmet etmektedir. Erasmus programı sayesinde, üniversite olarak öğrencilerimizin potansiyellerinin açığa çıktığına, kişisel gelişimlerinin güçlendiğine ve mezuniyet sonrası iş bulabilme olanaklarının arttığına şahit oluyoruz. Erasmus değişim faaliyetleri kapsamında, uluslararası ilişkiler ofisleri önemli bir rol üstlenmekte ve yoğun biçimde çalışmaktadırlar. 207 üniversitenin olduğu ülkemizde, kritik öneme sahip uluslararası değişim programlarının sorunları ve bu alandaki iyi uygulama örnekleri ile başarı hikâyelerine yönelik bu gibi toplantıların düzenlenmesinin, ülkemizin bu alandaki kapasitesini olumlu yönde arttıracağına inanıyorum” dedi. 

SAYI ARTTI

2004-2019 yılları arası verileri değerlendiren Türkiye Ulusal Ajansı Yükseköğretim Koordinatörü Hür Güldü, bu yıllar arasında üniversitelerimize yaklaşık 516 milyon Euro tahsis edildiğini söyledi. Bu yıllar arasındaki hareketliliğe değinen Güldü, “170 bin öğrencimiz ve 36 bin personelimiz yurt dışına gitti. Tercih edilen ülkelerin başında Polonya, Almanya ve İspanya geliyor. Ülkemize gelen öğrenci sayısı 61 bin, personel sayısı ise 21 bin olarak gerçekleşti. Bizi en çok tercih eden ülkeler Almanya, Fransa ve Polonya. Giden ve gelen sayısı arasında çok büyük fark var. Gelen öğrenci ve personel sayımızı arttırmak için neler yapmamız gerektiğini konuşmalıyız” dedi. 2021-2027 yılları arasında geçerli olacak yeni Erasmus programı ilgili de konuşan Hür Güldü, çok büyük değişiklikler beklemediklerini, nihai yapı ve kuralların 2020 Haziran ayında belli olacağını, kılavuzun ise 2020 Ekim ayında yayımlanacağını söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.