1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dikkat! Tedavisi olan "Sistit"e yenik düşmeyin!
Dikkat! Tedavisi olan "Sistit"e yenik düşmeyin!

Dikkat! Tedavisi olan "Sistit"e yenik düşmeyin!

Ekol Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Tansu Turgut, Sistit hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Mesanenin kronik bir rahatsızlığı olan İnterstisyel Sistit hakkında bilgiler veren Ekol Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Tansu Turgut, “Hastalar idrar sıklığı, idrar hissi ile ilişkili ağrı, basınç veya rahatsızlık, kasıklarda ve idrar yollarında şiddetli ağrı, yanma yakınması ile başvurur. Günümüzde tanı yöntemlerindeki gelişmeler ve hastaların daha kaliteli hayat beklentileri nedeniyle İnterstisyel Sistit’in kadın ya da erkek birçok kişiyi etkilediği görülmektedir” dedi. 

İnterstisyel Sistit nedir?

İnterstisyel Sistit’in kronik bir mesane sorunu olduğunu belirten Opr. Dr. Tansu Turgut, “Bu bir enfeksiyon değildir yani mikrobik bir olay değildir ama belirtileri mesane enfeksiyonu gibidir. Kadınlarda genellikle cinsel ilişki sırasındaki ağrı görülür. İnterstisyel Sistit ‘Ağrılı Mesane Sendromu’ olarak da adlandırılır ve irritabl barsak sendromu, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu ve diğer ağrılı sendromlar ile de eşlik edebilir” dedi. 

opr.-dr.-tansu-turgut-002.jpg

Risk Faktörleri

İnterstisyel Sistit’e maruz kalma eğilimi kişinin genleri tarafından belirlendiğini ve kalıtımsal olabildiğini kaydeden Opr. Dr. Tansu Turgut, “Hastalık tanısı konan insanların yaklaşık yüzde 80’i kadındır. Ancak erkekler ile kadınlar için İnterstisyel Sistit’e yakalanma oranları arasındaki fark gerçekten düşünüldüğü kadar yüksek olmayabilir. Bazı erkekler için konulan "Prostatit" veya farklı isimlerdeki tanılar da gerçekte İnterstisyel Sistit olabilir” dedi. 

İnterstisyel Sistit’in nedenleri

İnterstisyel Sistit’in nedenlerini ortaya koymak amaçlı birçok merkezde çalışıldığını kaydeden Opr. Dr. Tansu Turgut, “Mesane epitel tabakasındaki bir bozukluğa bağlı olarak, idrardaki tahriş edici maddelerin mesane içine nüfuz etmesi, mesanede İnterstisyel Sistit belirtilerini meydana getiren histamin salgılayan enflamatuar hücreler  ve diğer kimyasalların bulunması, idrarda mesaneye zarar veren maddelerin olması, normalde ağrılı olmayan olayların (örneğin mesanenin dolumu gibi), mesane  sinirlerdeki  değişimler nedeniyle ağrı yapması, vücudun bağışıklık sisteminin, diğer otoimmün hastalıklar gibi mesaneye zarar vermesi bazı araştırmacılara göre hastalığın nedenleri arasındadır” diye konuştu. 

İnterstisyel Sistit’in belirtileri

İnterstisyel sistitin belirtileri farklı hastalarda değişiklik gösterdiğini söyleyen Opr. Dr. Turgut, “Sık belirtiler; sık idrar gitme gerekliliği, ani idrar sıkışıklığı, mesanede ya da vajen içinde ağrı, basınç olmasıdır. Çoğu zaman bu belirtilerin tümünden kaynaklı rahatsızlık olabilir.

Tedavi Yöntemleri

İnterstisyel Sistit’in tam nedenini bilinmediğini belirten Opr. Dr. Tansu Turgut, “Muhtemel birkaç farklı nedeni olduğundan tek bir tedavi her hastada aynı cevabı vermemektedir. Tedavi kişinin semptomlarına dayanılarak, her hasta için ayrı ayrı seçilmelidir. Yaygın uygulama, farklı tedaviler (veya tedavi kombinasyonları) deneyerek, hastanın şikayetlerini en aza indirmeye çalışmaktır. Günümüzde İnterstisyel Sistit tedavisi için, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylı iki tedavi yolu vardır. Birisi ağızdan ilaç alınmasıdır. İnterstisyel Sistit tedavisinde bu yöntemin etki mekanizması tam olarak bilmemektedir. İlacın mesane epiteli üzerinde yıprandığı düşünülen koruyucu mukoza tabakasını yeniden oluşturduğunu düşünülmektedir. Ayrıca mesane içerisindeki iltihabi reaksiyonları azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.  Diğer FDA onaylı tedavi yolu ise, bir kateter aracılığıyla mesane içine ilaç verilmesidir. Bu işlem genellikle altı hafta boyunca haftada bir kez yapılır. Ardından ayda bir kez idame tedavisi olarak kullanılmaya devam edilir. Bu ilaç, iltihap engelleme, ağrı hissini azaltmak ve dokulara zarar verebilen "serbest radikaller" denilen bir tür toksinin giderilmesi dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir. Diğer bir yöntem, genel anestezi ile sistoskopi yapılarak mesanenin genişletilmesidir. Son dönemdeki en yeni yöntemlerden biri de mesanedeki sinirleri geçici olarak felç ederek ağrıyı hafifleten mesaneye botoks enjeksiyonudur” dedi. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.