1. YAZARLAR

  2. Banu Pirinçcioğlu

  3. DİKKAT TRAFİK İHLALİ VAR
Banu Pirinçcioğlu

Banu Pirinçcioğlu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

DİKKAT TRAFİK İHLALİ VAR

A+A-

Bu yazıyı bir uyarı olarak alabilirsiniz, yetkililer bir ihbar olarak alabilir.

Bu bir genel bilgilendirme yazısı, canınızı kurtarma uyarısı da olabilir.

Okuyun siz karar verin.

Zaten kuralsızlıktan, herkesin herşeyi kafasına göre yorumlamasından bezdik. Her konuda canımızdan bezdik.

Modern görünen kuralsız şehrimizin her tarafından yayılan kuralsızlık canımıza yetti.

Ama bir de umursanmamak, şikayetlerin üzerine hiç bir önlem alınmaması gerçekten inanılır gibi değil.

img_20191203_085400.png

Şahsen yaptığım şikayetlerin yerine ulaşmadığını, tam üç senedir aynı yerde aynı sorunun devam etmesinden anlayabiliyorum.

Karşıyaka Atakent caddesi 2038 sokak.

Burası Atakent evleri ile Mavişehir bolakları arasındaki cadde. Cadde üzerinde iki adet okul var. Birisi anadolu lisesi, diğeri ilkokul. Atakent ilkokulu ve Atakent anadolu lisesi. Bu okulda okuyan çocuklar bir şekilde karşıdan karşıya geçiyorlar. Kendilerine ilkokulda hatta anaokulunda öğretilen trafik kurallarına göre yeşil ışık yandığında karşıya geçiyorlar.

Ancak ben buradan bu çocukların ailelerini uyarmış olayım. Hiç öyle ışığa güvenip geçmesinler.

Çünkü, nedendir bilinmez, buradaki ışıkları önemseyen, ciddiye alan sürücü yok. Trafik lambası gibi mi görünmüyor anlamıyorum.

Belki yirmi kez 155 hattını arayıp plaka vererek şikayet ettim. Burada ihlal var, kimse dikkate almıyor dedim. Bir polis koyun, burada okul var dedim. Haydi büyük insanları dert etmiyorsunuz ama çocuklara acıyın bari dedim.

Yok arkadaş, hiçbirşey değişmedi. Her allahın günü evimin yolunda karşıya geçerken en az iki üç aracın arkasından bağırıyorum kırmızı ışıkta geçtiği için.

30 kasım Cumartesi günü, aynı yerde yeşil ışık yanarken karşıya geçtim. Bir audi önümden ışık hızıyla geçti, frene bile basmadı üstelik. 35 KF devamını hatırlamıyorum. O hızla giderken okuyamadım malesef.

Ben onun arkasından bağırırken 45 plakalı beyaz bir BMW, en az 100 km hızla gelirken, beni fark edip acil frene bastı. Saat tam olarak 12:05 ile 12:10 aralığı. Ilgilenen varsa açsın kameraları baksın.

BMW nin sürücüsü sanki lütfetmiş gibi “durduk işte buyur geç” işareti yaptı sağolsun. Ne bir pardon, ne bir pişmanlık. Bir de kapıyı açıp indi maganda, ne bağırıyorsun durduk işte diye de bağırdı. Bu yazıyı okuyan polis, belediye yetkilisi kim varsa bir zahmet açsın ve baksın ilgili kameralara.

Önlem almak için ne bekliyorsunuz? Bir felaket mi olsun? Birisine araba mı çarpsın? Bir çocuk orada kan revan içinde ölsün mü? O zaman mı önlem alacaksınız?

Işıklarda durmuyorlar diyorum, bırak durmayı, yavaşlamıyorlar bile. Demek ki bir sorun var. demek ki göze çarpmıyor. Aydınlatırsın o zaman. Tıpkı sahil yolunda yaptığın gibi boydan boya ışık yaparsın, kör göze de hitap etsin. Baktın hala ihlal var, bir hafta polisi koyarsın o noktaya.

Bu kadar basit aslında. Neden düşünemiyorsunuz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar