Dışkıyı sanal paraya dönüştüren tuvalet!

Dışkıyı sanal paraya dönüştüren tuvalet!

Güney Kore’de Çevre Mühendisi Cho Jae-weon insan dışkısının yeşil enerji ürettiği bir sistem tasarladı. Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nün (UNIST) tuvaletini kullananlar sanal para kazanarak istediği ürünü satın alabiliyor.

Yeşil enerji tuvaleti nasıl çalışır?

UNIST’de Şehir ve Çevre Mühendisliği Profesörü Cho Jae-weon, biyogaz ve gübre üretmek için dışkı kullanan bir laboratuvara bağlı çevre dostu tuvalet tasarladı. BeeVi tuvalet dışkıyı bir yeraltı tankına vakum pompası aracılığıyla gönderiyor. Böylece su kullanımını da azaltılıyor. Sonrasında orada mikroorganizmalar atıkları enerji kaynağı haline gelen metana ayırıyor.

guney-koreli-mucit-yesil-enerji-ureten-tuvalet-tasarladi2.jpg

Ortalama bir insan günde yaklaşık 500 gram dışkılıyor. Mühendis, bunun 50 litre metan gazına dönüştürülebileceğini söyledi. Bu gaz 0,5 kWh elektrik üretebilir veya bir arabayı yaklaşık 1,2 km sürebilir. Bu yeşil enerji üreten tuvalet hem enerji sağlıyor hem de kullanıcılarına para kazandırıyor.

Her kullanım kampüste bir kahve veya bir kitaba dönüşebiliyor. Cho, Korece bal anlamına gelen Ggool isimli sanal para birimi geliştirdi. Her tuvalet kullanımı size günde 10 Ggool kazandırıyor. Böylece bu sanal parayla istediğiniz ürünü satın alabiliyorsunuz.

Cho Jae-weon, insan dışkısının önemli bir gübre ve enerji kaynağı olduğunu belirterek, “Bu değeri ekolojik dolaşıma soktum.” dedi.

Ggool’la alışveriş yapan lisansüstü öğrencisi olan Heo Hui-jin, “Dışkıların kirli olduğunu düşünmüştüm. Ama şimdi benim için çok değerli bir hazine. İstediğim herhangi bir kitabı almayı düşünmek için yemek zamanlarında bile dışkı hakkında konuşuyorum.” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.