DOLANDIRILMAYIN!

Bugün toplumun yadsınamaz bir gerçeği olan dolandırıcılık suçuna değinmek istiyorum. Mağduriyetler yaşamamak adına bu suç hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Dolandırıcılık suçu failin hileli davranışlarla mağduru aldatarak kendisine ya da başkasına yarar sağlamasıyla oluşur. Burada önemli olan husus bu suçu işleyen kişi mağduru inandırarak kendisine ya da başkasına menfaat sağlamaktadır.

Dolandırıcılık suçu Türk Ceza Kanunu’nun 157,158 ve 159.maddelerinde düzenlenmiştir. Bu suçun en az üç kişi tarafından işlenmesi, suç örgütü faaliyeti kapsamında işlenmesi, akıl hastalarına ve yaşı küçük olanlara karşı işlenmesi gibi haller cezayı artırıcı sebep olarak düzenlenmiştir.

Dolandırıcılık suçu kural olarak takibi şikayete bağlı bir suç değildir. Dolandırıcılık suçunun bir hukuki ilişkiye dayanan alacağı tahsil amacıyla işlenmesi halinde şikayete tabidir.

Günümüzde teknolojimim gelişmesi ile birlikte dolandırıcılık suçunun işlenmesi daha kolay hale gelmiştir. Faiiler teknolojiden faydalanarak bu suçu işlerken kendilerini saklamayı başarabilmektedir. Dolandırıcılık suçunun en yaygın işleniş şekillerinden biri faillerinin kendilerini hakim, savcı, polis ya da banka görevlisi olarak tanıtarak mağdurlardan menfaat temin etmeleridir. Aslında düşünüldüğünde hiçbir hakim, savcı ya da polis kişileri telefondan arayarak para istemez. Fakat bu suçu işleyen failler hakim, savcı ya da polisin halk nezdindeki korkutucu gücünden faydalanarak mağdurların paniklemesinden yararlanmakta ve menfaat temin etmektedir. Aynı şekilde hiçbir banka görevlisi telefonda kişilerden kart şifresi ve para istemez. Ancak failler mağdura banka hesabından işlem yapıldığını söyleyerek mağdurları panikletmekte ve bu şekilde menfaat temin etmektedir. Yine dolandırıcılık suçu internet ortamında para kazandırmak vaadi şeklinde de işlenmektedir. Failler belirli miktar paranın yatırılması halinde bunun birkaç katı kazanılacağı vaadiyle mağdurlardan para temin etmektedir.

Dolandırıcılık suçunun çok farklı şekillerde işlenildiği gözönüne alındığında telefonda kendisini hakim, savcı, polis ya da banka görevlisi şeklinde tanıtan kişilere karşı kişisel hiçbir bilgimizi paylaşmamalıyız. Kişisel bilgilerin paylaşılması ya da banka yoluyla para gönderilmesi halinde derhal bankanın aranarak işlemin iptal ettirmesi ve polis merkezine giderek şikayette bulunulması gerekmektedir. Aynı şekilde internette para kazanma vaadinde bulunan güvenilir olmayan sitelerde kişisel bilgilerimizi paylaşmamamız gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.