EBSO'da Güçbirliğinin Temelleri Atıldı

EBSO'da Güçbirliğinin Temelleri Atıldı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Tezcan, Unlu Mamuller sektörünün sermaye birikimi yetersizliği nedeniyle markalaşmaya odaklanamadığına dikkat çekti. Tezcan, “Biz sektörün dünyada elçiliğini yapmak istiyoruz. Bunun için güç birl

EBSO; Unlu Mamuller Sektörünün sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı Unlu Mamuller Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. EBSO, İzmir Esnaf Sanatkar Odaları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası’nın yanı sıra sektör temsilcilerinin de yoğun ilgi gösterdiği çalıştayın moderatörlüğünü Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) Başkanı İsmail Uğural gerçekleştirdi.  EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Tezcan, yaptığı konuşmada unlu mamuller sektörünün büyük bir değişim içinde olduğunu belirterek, “Sektörün tüm bileşenlerini yer aldığı bir çalıştay düzenleyerek farkındalık yaratma amacındayız. Zira, sektör unlu mamuller adı altında büyük değişim yaşıyor. Her köşe başında bir unlu mamuller açılıyor. Geçmişte ninelerimizin, annelerimizin evlerde yaptığı ürünlerin sanayiye kaydığını, donmuş ürünlerin her geçen gün pazara dahil olduğu günleri yaşıyoruz. Bu unlu mamullerin niceliği, sıfatı hep beraber tartışma konusu” diye konuştu.  Un ve değirmencilik konusunda dünyanın en büyük kapasitesine Türkiye’nin un ihracatında da lider olduğunu belirten Tezcan, “Bunu buğday üretimimiz yeterli olmamasına rağmen gerçekleştiriyoruz. Ama katma değerli ürünler konusunda sıkıntımız var. Özellikle Ege Bölgesi’ne baktığımızda fiyat, kalite rekabeti yapmaktan dolayı sermaye birikimi oluşturamıyoruz. Sermaye birikimi oluşturamadığımız için de markalaşamıyoruz” dedi.

Hedef ülkeler belirlenmeli

Unlu Mamuller sektör temsilcileri olarak markalı ürünlerle dünyanın dört bir yanına Türk Malı’nı en iyi şekilde tanıtan; pazarlayan, ambalajından, tasarımına içeriğine kadar ürünün her türlü patenti alınmış katma değerli ürünler ihraç etmeyi hedeflediklerini ifade eden Tezcan şöyle devam etti, “Bunu Türkiye’de en iyi yapacak bölge ise inanılmaz insan kaynağı mevcudiyeti ile Ege Bölgesidir. Biz sektörün dünyada elçiliğini yapmak istiyoruz. Bunun için güç birliğine ihtiyacımız var. Hedef ülke belirleyerek işe başlayabiliriz. Ekonomi Bakanlığı. KOSGEB’in markalaşma ve ihracatla hibe desteklerini değerlendirmeliyiz. Sektörün tüm bileşenlerinin katıldığı çalıştay, bu güçbirliğini oluşturmamıza zemin hazırlayacak”

c2004c5a-021d-4245-b9a7-e96d3a073f00

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.