Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda Kent ve Umutlar yarışacak

Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda Kent ve Umutlar yarışacak

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliğinde ilki geçtiğimiz yıl yapılan Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nın bu yıl ki başvuruları başladı.

10 Aralık’a kadar başvuruların devam edeceği yarışmaya tüm amatör ve profesyonel çizerler başvuru yapabilecek. 
2008 yılında vefat eden usta çizer Eflatun Nuri anısına ikincisi yapılacak yarışma bu yıl ‘Kentler ve Umutlar ’ teması altında düzenlenecek. Ulusal yarışmaya çizerler en fazla üç eser ile katılabilecek. Katılımcıların son başvuru tarihi olan 10 Aralık’a kadar eserlerini şartnamede belirtilen yazışma adresine elden ya da posta ile ulaştırmaları gerekiyor. A4 boyutunda gönderilecek ve çizim tekniği serbest olan karikatürler daha önce başka bir yarışmaya katılmış olabilir ancak ödül almamış olması şartı aranıyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan eserlerin çıktılarında sanatçının ıslak imzasının bulunması zorunlu tutuluyor. Yarışma karikatürlerinden seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak.

ÖDÜL TÖRENİ 10 OCAK’TA 

Sonuçların 17 Aralık 2018 Pazartesi günü açıklanması planlanan yarışmanın seçici kurul üyeleri arasında Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen de yer alıyor. Jüri değerlendirmesinin ardından dereceye giren karikatüristler ödüllerini 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde düzenlenecek gecede alacak. Konak 2.Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye girenlere plaketin yanı sıra para ödülü de verilecek. Yarışma şartnamesine göre birincilik ödülü 5 bin TL, ikincilik ödülü 3 bin TL, üçüncülük ödülü ise 2 bin TL olarak belirlendi. Ayrıca Konak Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti özel ödüllerin yanı sıra üç yarışmacıya da bin TL başarı ödülü verecek. Jüri Özel Ödülü’nü kazanan yarışmacı ise 750 TL ödül alacak. Ödüllerden biri de ulusal veya yerel gazetelerde yayımlanmış konu ile bağlantılı karikatüre verilecek. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve yarışma şartnamesi Konak Belediyesi’nin www.konak.bel.tr uzantılı resmi internet sitesinde yer alıyor.

yarisma.web2018-01.jpg

EFLATUN NURİ KİMDİR?

Asıl ismi Adil Nuri Erkoç olan Eflatun Nuri, 1927 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğreniminden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde sanat eğitimine başlayan, ancak yarım bırakan Eflatun Nuri'nin yapıtları, ilk olarak 1942'de Akbaba'da yer aldı. Birçok dergi ve gazetede çizen Eflatun Nuri'nin karikatürleri yurt dışında da yayımlandı. 1969 yılında Yugoslavya'nın Üsküp şehrinde yapılan uluslararası yarışmada jüri özel ödülü kazanan ve Londra'da kişisel sergi açan Eflatun Nuri'nin son dönemde yazıları ve çizgileri, Leman, Öküz, Yeni Harman ve Kaçak Yayın'da yer aldı. Türk karikatürünün büyük ustalarından olan Eflatun Nuri, 3 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.