1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ege İhracatçı Birlikleri’nin En Fazla İhracat Yaptığı 10 Ülkenin 6 Tanesi AB Üyesi
Ege İhracatçı Birlikleri’nin En Fazla İhracat Yaptığı 10 Ülkenin 6 Tanesi AB Üyesi

Ege İhracatçı Birlikleri’nin En Fazla İhracat Yaptığı 10 Ülkenin 6 Tanesi AB Üyesi

Vizelerin kaldırılması için görüşmeler halinde olduğumuz Avrupa Birliği’ne Egeli ihracatçılar tarafından yapılan ihracat 2016 yılında yüzde 13 artarak 1 milyar 866 milyon dolar oldu. Ege İhracatçı Birlikleri’nin toplam ihracatında AB’nin payı uzun yıllar

A+A-

Ege İhracatçı Birlikleri, 2016 yılının 4 aylık diliminde Türkiye’ye 3 milyar 569 milyon dolarlık döviz kazandırırken, aynı dönemde EİB üyelerinin Avrupa Birliği’ne yaptığı ihracat 1 milyar 866 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 2015 yılının aynı dönemindeki ihracat ise 1 milyar 649 milyon dolar olmuştu. EİB’nin toplam ihracatında AB’nin payı yüzde 47’den, yüzde 53’e çıktı.

Avrupa Birliği, Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç pazarı konumunda. Ege Bölgesi’nin toplam ihracatındaki payı her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor. 2016 yılının Ocak – Nisan döneminde Türkiye’nin ihracatı 46 milyar 187 milyon dolar olurken, Avrupa Birliği’nin payı yüzde 45.6’lık payla 21 milyar 102 milyon dolar oldu. EİB, AB’ye ihracatta Türkiye ortalamasının 7 puan üzerinde performans gösterdi.

Ege Bölgesi’nin Avrupa ile dış ticarette yüzyıllara dayanan bir geçmişinin olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa Birliği ekonomisindeki toparlanmanın da olumlu etkisiyle Ege Bölgesi ihracatında AB payının uzun yıllar sonra yüzde 53’e ulaştığını kaydetti.

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından 2016 yılında AB’ye yapılan 1 milyar 866 milyon dolarlık ihracatta ilk sırayı 361 milyon dolar ile Hazırgiyim sektörünün aldığını belirten Ünlütürk, “Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüz 240 milyon dolar, Kuru meyve sektörümüz 153 milyon dolar, Demir-Çelik sektörümüz 144 milyon dolar, Su ürünleri sektörümüz 142 milyon dolarlık ihracatla öne çıkan sektörler oldu. 26 sektörümüzün 21 tanesi AB’ye ihracatını arttırma başarısı gösterdi. Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki vize görüşmeleri mutlu sonla bittiği takdirde Avrupa Birliği’ne ihracatımızın daha da artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

İhracatta ilk üç ülke Almanya, İngiltere ve İtalya

 

Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin 2016 yılının Ocak – Nisan döneminde Avrupa Birliği üyesi ülkelere yaptığı ihracatta ilk sırayı 414 milyon dolarlık ihracatla Almanya aldı. Almanya’yı 236 milyon dolarlık ihracatla İngiltere izledi.

 

EİB üyeleri İtalya’ya ise 199 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu üç ülkeyi sırasıyla 191 milyon dolar ile Hollanda, 178 milyon dolar ile İspanya ve 156 milyon dolar ile Fransa izledi. EİB üyelerinin en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülkenin 6 tanesini AB ülkeleri oluşturdu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.