Ege Perla, düzenlenen törenle açıldı

Ege Perla, düzenlenen törenle açıldı

Bayraklı'da, Gökdelenler Bölgesi olarak adlandırılan Yeni Kent Merkezi'nin ilk karma projesi olan ve İş GYO tarafından 490 milyon liraya hayata geçirilen Ege Perla, düzenlenen törenle açıldı.

Mehmet ÖZDOĞRU - Toplam 46 katlı Ege Perla, 210 metrelik uzunluğuyla Yeni Kent Merkezi'nin planlarının yapıldığı ilk proje oldu. Bayraklı Adliyesi arkasında hizmete giren Ege Perla'nın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra İş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karakuş, İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Kanyon Yönetim Genel Müdürü Cem Eriç katıldı. Açılışta konuşan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, bu projeye yaklaşık 10 yıl önce karar verdiklerini ve ilk görüşmeyi de Başkan Aziz Kocaoğlu ile gerçekleştirdiklerini belirtti. Tanes, "Konut, ofis ve AVM'den oluşan bu alanda daha önce İş Bankası'nın boş arazisi vardı ve Yeni Kent Merkezi'nin hayata geçmesiyle biz de buraya yatırım yapma kararı aldık" dedi.

ppp5.jpg

Türkiye'nin en az 3-4 adet İstanbul ayarında şehre ihtiyacı olduğunu belirten Tanes, "İzmir'de bu şehirler arasında en önde geliyor. İzmir'in vizyonu ve diğer alanlardaki gücü bizi yatırım konusunda motive etti. Bir biblo gibi olan projemizde 150 bin metrekarelik inşaat alanında yatırımımızı yaptık. İnşaat süresince binlerce insan çalışıp ekmek yedi. Binamızdaki mağazalarımızda ise bine yakın kişi göreve alacak. Çünkü biz her zaman istihdam sağlamayı önde planda tutarak mimari ve estetik projeler ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

ppp1.jpg

İzmir'in kendileri için çok önemli olduğunu ve İzmirlileri de projeyle buluşturmak adına projenin yan tarafında 16 bin metrekarelik bir park alanın yaptıklarını kaydeden Genel Müdür Turgay Tanes, "Mistral projesinin de bizle yaptığı ortaklık da çok önemlidir. Bu parkta 1000 metrekareyi aşkın drone, kaykay pistleri yaptık ve tüm İzmirlilerin hizmetine açtık. Projenin kendi içinde de, kapalı kutu alışveriş merkezi yerine dijital uygulamaları ve çevreye duyarlı bir binayı hayata geçirdik. 10 yıl önce İzmir'e ilk geldiğimde kentte ilk konuştuğum kişi Aziz Kocaoğlu idi. Onların bize verdiği cesaretle bugünü görmüş olduk" ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İş Bankası'nın İş GYO aracılığıyla hayata geçirdiği bu proje İzmir'in gökdelenler kentine renk kattığını vurguladı. Kocaoğlu, "Benden önceki belediye başkanımız Ahmet Piriştina bu alanı Yeni Kent Merkezi yapmak için harekete geçmişti. Burada en çok sıkıntı çektiğimiz konu, planların yaşama uyarlanması ve bölgenin kalkınması konularında oldu. Hala belli bölgelerde bunu aşmaya çalışıyoruz. 500 hektar gibi bir alanı gökdelenler bölgesi olarak planlarsanız birçok sorunu çözmeniz gerekir" dedi.

Yapılan planlara birçok görüş ve eleştiri olabileceğini de aktaran Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zira eleştirilmeyecek, üzerinde konuşulmayacak plan yok. Biz de kentin kalkınması ve kentin gökdelen ihtiyacının bir bölgede gerçekleştirilmesi ve diğer bölgelerin silüetini korumak adına hareket ediyoruz. Gökdelen projelerinin yanında kentsel dönüşüm projeleri de belediyelerin en önemli sorunu. Bizim için de önümüzdeki en önemli hedef kentsel dönüşümdür. Ama biran önce yapalım diyerek aşırı yoğunluk verirsek, sosyal donatı alanı ayırmazsak, 1 kat yüksekliğe teslim olduğumuzda kentlerimiz yine gecekondu bölgelerimiz gibi sıkışık ve yaşanmaz hale gelecektir. 50-60 sene sonra bu yapılan dönüşümler de sorgulanacaktır. İşte biz böyle olmasın diye 10 yıldır yüzde 100 mutabakatla kentsel dönüşümü yapıyoruz."

ppp3.jpg

Gökdelen bölgesinde ilk görüştükleri ve ele aldıkları projenin Ege Perla olduğunu ve bugün açılışını yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Kocaoğlu, "Bu bölgeye kim 100 tane gökdelen yapacakmış; Aziz hayal görüyor diyenleri şimdi merak ediyorum. Sonucu işte burada hep birlikte görüyoruz. Tüm Türkiye'nin ve Avrupa'nın dikkatini çeken İzmir'in aydınlığı ve yaşam felsefesi; kendine has duruşunu benzeri projelerde de görüyoruz. Bunun sayesinde İzmir, Türkiye'nin en hızlı büyüyen kenti" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karakuş, İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İş GYO Yönetim Kurulu Üyeleri açılış butonunu bastı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.