Ekonomik reformlar faiz ve kuru normalleştirecek

Ekonomik reformlar faiz ve kuru normalleştirecek

İzmir'de inşaat sektörünün temsilcileri de, hükümet tarafından açıklanan enflasyonla mücadele programı ve ekonomik reformların hızla yaşama yaşama geçirilmesi durumunda, 2019 yılından umutlu olduklarını belirtiyor.

Ekonominin hareketli günler yaşadığı 2018'de yılın son çeyreğinde ve 2019 yılının ilk aylarında yaşanacak gelişmeler gerek üretici, gerekse tüketici tarafından dikkatle izleniyor.

İzmir'de inşaat sektörünün temsilcileri de, hükümet tarafından açıklanan enflasyonla mücadele programı ve ekonomik reformların hızla yaşama yaşama geçirilmesi durumunda, 2019 yılından umutlu olduklarını belirtiyor.

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı:

İKİNCİ ÇEYREKTE KUR VE FAİZ NORMALLEŞİR”

2018'in son çeyreğine girdiğimiz şu günlerde ekonomik büyümenin yavaşladığını görüyorum. Şu anda firmalar mevcut işlerini korumak ve personeli de işten çıkarmamak için çalışıyor. Genel anlamda piyasalarda bir talep azalması söz konusu. Son çeyreğin bu durumunun en önemli nedenleri kur ve faizlerin yüksekliğidir. Buna bağlı olarak da enflasyonda yüksek seyrine devam ediyor. Üretim sektöründe maliyet artışı nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Hükümetimiz enflasyonla mücadele etmek için gerekli adımları atıyor. Yeni programlar açıklıyor. Bunların ışığında 2019 yılının ilk çeyreğinin yine durağan geçeceğini ve ikinci çeyrekle beraber kur ve faiz oranlarının da normal seviyelere ineceği konusunda beklentilerimiz var.

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl:

BAHARLA BİRLİKTE OLUMLU GELİŞMELERİ GÖRECEĞİZ”

Ağustos ve Eylül aylarında ekonomik gidişatın alt seviyelerini yaşadık. Bununla birlikte kurların ve faizlerin belli miktarda gerilediği şu dönemde bazı düzelme emareleri görüyoruz. Bu düzelmenin hızlı bir şekilde olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte yeni yılın ilk çeyreğinden sonra bahar aylarında, seçim psikolojisine de girmezsek, bu düzelme daha belirgin hale gelecektir.

Hükümet, mali disiplin çerçevesi içinde belli adımlar attı. Bunun ekonomi için olumlu getirileri olmasını bekliyoruz. Konut sektörü özelinde konuyu ele alacak olursak, şu anda yatırım maliyetleri tam anlamıyla konutlara yansıtılmadı; bu nedenle gayrimenkulde alım yapmak için doğru bir zaman.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

GELECEĞE GÜVENİYORUZ”

Türkiye'nin 2019 yılı ekonomisinden beklentimiz olumlu yönde. Dolardaki hareketlilik ve faiz oranlarının düşmesiyle birlikte bu olumlu hava tüm sektörlerde kendisini gösterecektir. Açıklanan enflasyon hedefleri ve enflasyonla mücadele için atılan adımları da yerinde buluyorum. Eğer bu hedefler realize edilirse ekonominin çarkları da dönmeye başlayacaktır. Şirketler de kendi temelleri üzerinde yükselmeye devam edecektir. Tüm bunların, yapısal reformlarla da desteklenmesi gerekiyor. Türkiye jeopolitik olarak dünyanın en önemli yerlerinden biri. Bu potansiyelin yaşama geçmemesi için hiçbir neden yok. Geleceğe olan güvenimiz tam.  

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.