Emekli Maaşlarına 500 Lira Müjdesi Geldi

Emekli Maaşlarına 500 Lira Müjdesi Geldi

Çalışma Bakanlığı'nın, bankaların 300 TL önerisine karşılık emekli maaşları promosyonunda en az 500 TL istediği önerildi.

Türkiye'de yaşayan yaklaşık 11 milyon emekliyi ilgilendiren bankaların emekli maaş promosyonlarında önemli aşamaya gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen pazarlık süreci dahilinde asgari ödeme tutarını belirlemek için bankalarla sıkı bir pazarlık halinde olduğu biliniyor. Pazarlık masasına önümüzdeki üç yıl için 200 TL ile oturan bankaların rakamı 300 liranın üzerine çıkardığı öğrenildi. Pazarlık masasında bakanlık ise öncelikli olarak rakamın 500 litranın altına düşmemesini talep ediyor. Daha sonrasında ise bu rakamın 500 liranın üzerine çıkmasını planlıyor.

11032016-medyaege-aic-maas-emekli-artis

''TABAN FİYATI BELİRLEMEYE ÇALIŞIYORUZ''

Bakanlık kaynakları, bankalarla yapılan her toplantıya anlaşma sağlanacak şekliyle girdiklerini ifade ederek, “3 yıl süreyle bir emeklinin maaşının aynı banka tarafından ödenmesindeki taban fiyatı belirlemeye çalışıyoruz. Bankalar kıyasıya rekabet etse de bizim amacımız emeklinin 1 lira daha fazla promosyon alabilmesi için pazarlık sürecini yönetmek. Bunun için asgari bir rakamı belirleyip üzerindekini bankaların kendi arasındaki rekabetine bırakmak” açıklamasında bulundu.

Alınan bilgilere göre bilgilere göre bankalar ile yapılan pazarlıkta taban fiyat formülü işletilecek. Örneğin belirlenecek 500 liralık rakamı bütün bankalar asgari fiyat olarak uygulayacak. Bankalar daha fazla emekliye maaş ödeyebilmek amacıyla ayrıca kendi arasında sıkı bir rekabet süreci işletecek. Sosyal güvenlik uzmanları bankaların ‘500 TL + bir çeyrek altın’ gibi cazip kampanyalar ile 11 milyon civarındaki emeklinin maaşı alabilmek için kıyasıya bir rekabet yürütebileceğini ifade ediyor. Özel ve kamu bankaları ile ayrı ayrı yürütülen görüşmelerde Çalışma Bakanlığı’nın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bürokratları da yer alıyor. Asgari promosyon tutarına ilişkin anlaşma yapmayan bankalara emekliler yönlendirilmeyecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.