Emekli Olana 3 Bin 900 Avans İmkanı

Emekli Olana 3 Bin 900 Avans İmkanı

Emekli olup maaş için gün sayan vatandaşlar için maaş ödeninceye kadar geçen süre içerisinde avans verilmesine başlanıldı.

Emekli olacağı kesinleşen vatandaşlara, maaş ödenene kadar avans veriliyor. Maaş için gün sayanlar 'avansın' ödemesi sayesinde rahat nefes alıyor. Avansın miktarı ise 3 ay için 3 bin 900 lirayı buluyor. Emeklilik şartını dolduran kişiler hemen Sosyal Güvenlik Kurumu'na koşuyor. Ancak emekli aylıklarının hesaplanması, resmi işlemlerin tamamlanması ve paranın hesaba yatması, bazen uzun zaman alabiliyor. Emekli aylığı bağlanma süresinin uzaması halinde sıkıntı yaşanmaması için 'avans' formülü geliştirildi ve bu ödemeyle ilgili bir düzenleme yapıldı. Takvim'in haberine göre; avans imkanından yararlanmak için 2 şart bulunuyor. Eğer emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamamış ise avansa hak kazanılıyor. Bir diğer şart da emekli olacak kişinin avans için talepte bulunması. Avansı almak isteyen kişinin SGK'ya yazılı başvuru yapması gerekiyor. Ödenen tutar daha sonraki maaşlardan düşülüyor.

HESAP NASIL?

Avansın miktarı her 3 ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise 2 katını geçmemek üzere SGK tarafından belirleniyor. Yani tutar, 1.300 TL x 3 = 3.900 TL'yi, gelirlerde ise 1.300 TL x 2 = 2.600 TL'yi geçmiyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor...

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.