Erdoğan: Artık terörü değil, üretimi, istihdamı konuşacağız

Erdoğan: Artık terörü değil, üretimi, istihdamı konuşacağız

Siirt'te açılış töreninde konuşan Erdoğan, yaptıkları hizmet ve yatırımların yanı sıra terörü bölgeden silip attıklarını belirterek, "Artık terörü, terörist saldırılarını değil, üretimi, istihdamı konuşacağız" dedi.

Siirt'te toplanan kalabalığa seslendikten sonra toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yaklaşık 33 aylık bir aranın ardından tekrar Siirt'te olmaktan memnuniyet duyuyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi kardeşliğimizi, daim eylesin. Bu şehrin hısmı olmakla iftihar etmeyi devamlı sürdüreceğim" diye konuştu.

Siirt'te okuduğu bir şiir nedeniyle siyasi yasak getirildiğini hatırlatan Erdoğan, yine bu yasağın Siirt üzerinden çözüldüğünü hatırlattı. Erdoğan, "Siirt'te okuduğum bir şiir sebebiyle hapse atılarak siyasi hayatımı sona erdirmek istediler. Yeniden döndüğümüz ülkeye ve millete hizmet uğruna başlangıcı tekrar Siirt'te yaptık. Bir söz var ya 'yiğit düştüğü yerden kalkar.' Siirt demokrasi mücadelemizde hep yanımızda oldu. Şehrimize kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 2,5 milyarı geçen 75 kalem ve hizmetin resmi açılışını bugün gerçekleştiriyoruz. 20 yıl öncesine gidelim, ne havaalanı, ne böyle bir yol var mıydı, üniversitemiz var mıydı, şimdi yolumuz çift gidiş geliş ve gayet güzel. Yılda 50 bin ton üretimle başlayıp ilave yatırımlarla önce 120 bin ton sonra 250 bin tona çıkacak olan bu çinko tesisi, şehrimize yapılan en büyük ve önemli yatırımdır. Projenin tamamı bittiğinde yatırım bedeli 400 milyonu bulacak.

aw483306-21.jpg

Tesis üretim kapasitesini 90 bine çıkardığımızda ülkenin ihtiyacını karşılayacak hale gelecektir. 7 bin 500 kişiye iş istihdamı sağlayacak. Böylece dışa bağımlı olduğumuz çinko, buradan üretilecektir. Bu tür yatırımlarla hedefimize ulaşacağız. Bu tesis yeni ekonomi programının ne derece doğru olduğunun ispatıdır. Artık terörü, terörist saldırılarını değil, üretimi, istihdamı konuşacağız. Cudi'nin, Kato'nun, Herekol'un adı terörle değil, yatırımla anılmaya başlandıysa, büyük ve güçlü Türkiye hedefine emin adımlarla yürüyoruz demektir. İnsanlar iş ve aş için buralardan göçmeyecektir. 18 ay gibi bir sürede tamamlanmış olması da ayrıca önemlidir. Bu yatırımı, Katarlı ortağı El Atiye ile birlikte hayata geçiren Fikret Baydarman'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca 575 milyon liralık bir yatırım olan Şirvan Barajı ve HES’i de hizmete açıyoruz. Hem enerji üretimimize katlı sağlayacak hem de topraklarımızın verimini arttıracak. Zarova Köprüsü'nün açılışını da bugün burada yapıyoruz. 57 kilometrelik yolun en kritik yeri olan Botan Çayı'nın üzerinden geçen Zarova Köprüsü, sizlere güvenli bir ulaşım sağlayacaktır. Siirt şehir geçişinin yapımı tamamlanan 11,5 kilometrelik kısmını da bugün açıyoruz.

Pervari yolu ile alakalı olarak bir milyar maliyet, inşallah en geç önümüzdeki oy ve yol ihalelerinde Pervari'nin de ihalesini yapacağız. Bu arada Siirtlilere daha iyi hizmet etmek için Milli Eğitim Bakanlığı polis ve jandarma teşkilatı hizmet binalarını buradan açıyoruz, Milli eğitimde 30 ayrı yatırımı da resmen bugün açıyoruz. Sağlıkta 10 ayrı yatırımın resmi açılışını da bugün yapıyoruz. Spor tesisini Eruh Gençlik Merkezi'ni hizmete açıyoruz. Siirt Belediyemizin kendi imkanları ile ve çeşitli kurumların destekleriyle hayata geçirdiği çok sayıda hizmet var, bunları da bugün hizmete açıyoruz. Pervari Belediyemizin hizmet binası, spor salonları, tekstil atölyelerinin resmi açılışını bugün burada yapıyoruz. Bu hizmetlerin Siirt'e hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. Siirt'in parlayan yıldızını destekleyecek yeni yatırımları şehrimize kazandırmayı sürdüreceğiz. Bizim gündemimizde ülkemize daha fazla eser kazandırmak var. 19 yılda Türkiye’de demokrasiyi genişletmek için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz. Bu ülke, insanların inançlarını yaşamasını engellemek için hoyratça üzerine gelindiği karanlık dönemlerden geçti. Bunu değiştirmek isteyenlerin önü kesildi. Bu asırlık engeli geçmek için milletimiz AK Parti'yi iktidara getirdi" şeklinde konuştu.

"Devletin bu kurumları senin şamar oğlanın değil"

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet kurumlarının kimsenin şamar oğlanı olmadığını söyledi. Erdoğan, "Fakat bu CHP’nin başında bir zat var. Bu zat, merkez bankasından randevu istiyor, merkez bankası ona göre bağımsız değil ya ve merkez bankası buna randevu veriyor. Brifing aldıktan sonra dışarı çıkıp merkez bankası aleyhinde konuşmaya başlıyor. Bunlarda edep, adap yok. Önceki gün Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) randevu almadan gitmek istedi ve TÜİK buna randevu vermedi. TÜİK önünde bir genel başkan eylem yapıyor, insan utanır. Bir insan davet edilmediği yere gidemez. Devletin bu kurumları senin şamar oğlanın değil buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil. Bak Bay Kemal, bundan sonra da devletin kurumlarına böyle randevusuz gidilemeyeceğini öğren, bunları bileceksin" diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.