1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erol, "Krizler fırsat yaratır, 2018 bizim için atak yılı olacak”
Erol, "Krizler fırsat yaratır, 2018 bizim için atak yılı olacak”

Erol, "Krizler fırsat yaratır, 2018 bizim için atak yılı olacak”

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) önderliğinde düzenlenen 31. Ağaç İşleme Makineleri Fuarı İstanbul’da başladı.

A+A-

AİMSAD Başkanı Mustafa Erol, ekonomide yaşanan durgunluğun imalatçılar için çok iyi olduğunu söyleyerek, “Krizler fırsat yaratır. Firmalar her krizde bir atak yapar, özellikle Türk firmaları bunu çok iyi yapar, o sebeple bence 2018 bizim firmaların atak yılı olacak. Firmaların ciddi bir atak yapacağını ve kendilerini yenileyeceğini düşünüyorum. Özellikle dolar ve euronun yükselmesi firmalara artı yüzde 10 iskonto yapma şansı doğurdu. Bundan dolayı rakiplerimize karşı avantaj sağladık. Bunun olumlu etkilerini 2019’da göreceğiz.” dedi.

Ağaç İşleme makineleri sektörünün Avrasya Bölgesi’ndeki en büyük fuarı 31. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı, Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) ve Reed Tüyap işbirliğinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Ahşap ve mobilya yan sanayi endüstrilerinin Avrupa-Asya eksenindeki en önemli buluşma noktası olan fuarı değerlendiren AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, bu yıl fuara 12 bin dolayında yabancı ziyaretçi beklediklerini, bunun büyük bölümünün alım heyetleri olacağını söyledi. Erol, “Fuarımız Avrasya bölgesinde ciddi büyük bir fuar. Bu eksendeki ülkeler bu fuara gelmek için can atıyor. Bu fuarın Avrasya’da daha aktif olması için dernek olarak elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. 20 ülkede çalışmalar yaptık, özellikle makine distribitörlerini ve büyük mobilyacıları bu fuara getirmek için ikna çabalarında bulunduk. 12 binin üzerinde birebir belirlediğimiz firmaya düzenli gönderimler yaptık, anketler düzenledik. Çok ciddi geri dönüşler aldık. Bunun fuara mutlaka etkisi olacaktır” dedi.

“İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk mobilya sektörüne yansıdı”

Fuarda çok fazla yenilik olduğunu belirten Erol, özellikle yeni versiyonlu makineler, Endüstri 4.0’a ve Yeşil Makine’ye daha yakın sistemlerin dikkat çekeceğini bildirdi. Euro-Dolar kurlarında yaşanan değişim sebebiyle özellikle imalatçı firmaların bu fuarı başarılı geçireceğini kaydeden Erol, “İmalatçılar, yeniliklerini gösterecek, ithalatçı firmalar da son dönemde yapmış oldukları Ar-ge çalışmalarını sergileyecekler. Bu geçici bir dönem, mutlaka her çıkışta bir iniş yaşanıyor. Şu anda da imalat sektöründe özellikle ihracat alanında Euro-Dolar kurlarının artmasından dolayı artı avantajlı olan sektörler oldu ama iç sektörde özellikle inşaat sektöründeki durgunluk mobilya sektörüne de yansıdı” diye konuştu.

“Krizler fırsat yaratır”

Firmaların yaşanan ekonomik gelişmeleri yakından izlediğini ve şu anda ciddi bir bekleme pozisyonunda olduklarını dile getiren Erol, 2018’in ilk 6 ayının normal büyüme, ikinci altı ayının ise negatif büyüme olarak gerçekleştiğini, 2019’da bunun artıya doğru geçeceğini söyledi. Erol sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomide yaşanan bu durgunluk esasında imalatçılar için çok iyi oldu. Kurlardaki artış ve iç pazardaki durgunluk sebebiyle firmalar kendilerini geliştirmek zorundalar. İhracatta rekabet edebilmek için mecburen Ar-ge yapmak zorundalar. Krizler fırsat yaratır. Firmalar her krizde bir atak yapar, özellikle Türk firmaları bunu çok yapar, o sebeple bence 2018 bizim firmaların atak yılı olacak. Firmaların ciddi bir atak yapacağını ve kendilerini yenileyeceğini düşünüyorum. Özellikle dolar ve euronun yükselmesi firmalara artı yüzde 10 iskonto yapma şansı doğurdu. Bundan dolayı rakiplerimize karşı avantaj sağladık. Bunun olumlu etkilerini 2019’da göreceğiz. Dünyada rekabet edebilmek için fiyatınızla teknolojinizin belli bir seviyede olması lazım, teknolojisini yenilemiş, verimliliğini arttırmış, fiyatı da uygun makineler demek ihracatın artması demek. Bunu da eylül ayındaki verilerde gördük. İhracatta makine imalat sanayinde yüzde 30’a yakın bir büyüme gerçekleşti. Bu durumda krizler demek ki fırsatlar da yaratıyor. Bundan sonra sadece yurt içine imalat yapan firmaların karlılık yaratması çok zor. O yüzden ihracatla yüzde 50-50 kabul edilebilir seviye. İhracatını bu rakamların üzerine çıkaranlar ciddi bir kazanım elde edecektir.”

Ağaç işleme sektörünün çok geniş ve zor bir sektör olduğunu söyleyen Mustafa Erol, sektördeki firmaların devletin verdiği Ar-ge destekleri ile 2-3 yıldır, hem makineşmek, hem makine parkurlarını yenilemek, hem de Ar-ge yatırımları ile alakalı ciddi çalışmalar yaptığını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.