1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde “Sağlıkta Kalite Değerlendirmesi” 
EÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde “Sağlıkta Kalite Değerlendirmesi” 

EÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde “Sağlıkta Kalite Değerlendirmesi” 

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından “Sağlıkta Kalite Değerlendirmesi” toplantısı yapıldı.

A+A-

EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Bilim Sanat Amfisinde düzenlenen toplantıya EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Erdilek,  Sağlık Bakanlığı Verimlilik ve Kalite Daire Başkanlığı heyeti ve akademisyenler katıldı. 

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversite olarak sağlık tematik alanına yönelik önemli ve anlamlı çalışmalar ile nitelikli projelerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diş Hekimliği Fakültemiz 1968 yılında Üniversitemizin 4. Fakültesi olarak kurularak bu süre zarfında 4 bini aşkın lisans mezunu,  500’ün üzerinde uzman hekimimizle ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda önemli bir açığı kapatmaktayız. Yükseköğretim Kurumları Sınavında diş hekimliği fakülteleri arasında en yüksek puanla öğrenci alan fakülteyiz. Diş Hekimliği Fakültemiz bugüne kadar yetkin akademik kadrosu ile ülkemizdeki diğer diş hekimliği fakültelerine öncü ve örnek oldu. Özellikle son dönemde sahip olduğu teknik donanımı ile eğitim, sağlık ve araştırma konularında büyük bir aşama kat etti. Fakültemizde,  gelişmiş cihazlarla donatılan kliniklerde, on binlerce hastaya sağlık hizmeti veriliyor. Bölgemizdeki ağız ve diş sağlığı konusunda öncü merkezlerden birisiyiz. Ülkemizin pek çok ilinden resmi ve özel statüdeki hastaların güç olan tedavilerinin başvurulduğu ilk merkez konumundayız. Sağlıkta Kalite Değerlendirmesi kapsamında, Diş Hekimliği Fakültemizde, Sağlık Bakanlığımızın heyeti ve öğretim elemanlarımızla bir araya geldik. Hastanemizde olduğu gibi Diş Hekimliği Fakültemizin de A Plus ilan edileceğine inancım tam” açıklamasında bulundu. 
Rektör Prof. Dr. Budak, “Kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmak; tüm insanlığın en temel haklarından biridir. Ancak günümüzde, kaliteli sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntılar nedeniyle pek çok birey, sağlık problemleriyle mücadelede ciddi problemler yaşıyor. Sağlık Bakanlığımızın bünyesinde bu sorunun çözüme kavuşturulması için çok önemli  çalışmalar yürütüyor.  Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin kalitesini en üst seviyeye çıkarmak, hasta ve çalışan güvenliği ile memnuniyetini sağlamak amacıyla oluşturulan Sağlıkta Kalite Sistemi, bu sorunun çözümü için geliştirilmiş en önemli çalışmalardan birisi.   Sağlıkta Kalite Standartları’nın rehberliği tüm sağlık kurumlarının bu yönde gelişimine önemli katkılar sağlıyor” şeklinde konuştu.

0-(2)-015.jpg

“Kalite standardının taşıdığı stratejik önemin bilincindeyiz”

Ege Üniversitesi yönetimi olarak, kalite standardının taşıdığı stratejik önemin bilincinde olduklarını ifade eden Prof. Dr. Budak, “Kalite kavramının anlaşılması ve bir kurum kültürü olarak benimsenmesine oldukça önem veriyoruz. Hasta ve çalışanların güvenliği ve memnuniyeti, sağlık hizmetlerinin güvenirliği, şeffaflık ve toplumsal fayda ilkeleri yönetim olarak gündemimizin ana maddelerini oluşturuyor. Öncelikli hedefimiz; ulusal ve uluslararası kalite standartlarında en iyi sağlık hizmetlerini sunarak, çağımızın sağlık sorunlarına en etkili biçimde yanıt verebilmektir.  Sağlıkta kalite standartlarımızı geliştirmek amacıyla 2018 yılında Kalite Koordinatörlüğü’nü kurarak, çalışmalarımıza hız kazandırdık. Hastanemiz ve Diş Hekimliği Fakültemiz gibi, topluma sağlık hizmeti veren birimlerimizin sağlık sistemlerini, Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan Sağlıkta Kalite Standartları’na göre yeniden yapılandırıyoruz.  Bu konuda Tıp Fakültemizde çok önlemli bir noktaya ulaştık. Diş Hekimliği Fakültemizde de kalite standartlarını yakalamak için çalışmalarımızı gereken titizlikle sürdüreceğiz” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.