Eylül ayı mobilya ihracatı 249 milyon dolar

Eylül ayı mobilya ihracatı 249 milyon dolar

İİB verilerine göre mobilya sektörünün 9 aylık ihracatı geçen yıla göre 40,6 arttı

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, 2018 yılı eylül ayı sonu itibariyle gerçekleşen ihracat rakamlarını açıkladı. Yılın ilk dokuz ayında mobilya ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40,6 büyüdüğünü belirten Güleç, eylül ayında ise mobilya ihracatının 249 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan mobilya sektörünün ihracat rakamlarını açıklayan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, eylül ayında mobilya ihracatının ulaştığı rakamları açıkladı. Yılın ilk 9 ayında Türkiye’nin toplam mobilya ihracatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 40,6’lık bir büyüme yakaladığını aktaran Güleç, eylül ayında ise mobilya ihracatının 249 milyon dolar olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

“Ar-Ge destekli tasarımlar üretmek şart”

Eylül sonu itibariyle ulaşılan ihracat rakamlarını değerlendiren Güleç, sektör olarak hedeflerinde yeni pazarlar olduğunu söyledi. Ülke ekonomisi için katma değerli ürünler geliştirerek yurt dışında Türk mobilyasının varlığını güçlendirmek için çalıştıklarının altını çizen Güleç, “Her zaman söylediğimiz gibi sektörün temsilcileri olarak hedefimiz 2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak dünyanın en büyük ilk 5 mobilya ihracatçısı konumuna gelmek. Birlik olarak bu seviyeye geleceğimizden şüphemiz yok. Her ay ve yıl ulaştığımız rakamlarda bunların önemli bir göstergesi. Aslına bakarsanız sektör olarak katılım sağladığımız her fuar, bu hedefe ulaşmak için de bir basamaktır.  Sektörümüzün hedef pazarları olarak belirlenen ABD, Çin ve İspanya üçgeninde sistematik olarak çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz. Sektörün ihracat ulaşması için Ar-Ge destekli tasarımlar üretmesi ve pazar odaklı çalışması gerekmektedir” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.