Faruk Çelik Çiğ Süt Üreticimize Destek Vereceğiz

Faruk Çelik Çiğ Süt Üreticimize Destek Vereceğiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün ucuza alınmasına düzenleme getirileceğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ süt üreticisinden ucuza süt alınmasına düzenleme getirileceğini belirtti.

1 liranın altında alım yapan sanayicilere sitem eden bakan; "Son dönemlerde süt ile ilgili yaşadığımız sorunları bütün taraflardan dinledim. üreticilerden dinledik, birliklerden dinledik, sanayicilerden dinledik, süt konseyi toplandı onlar da karar aldılar, dinlemedik kimse kalmadı diye düşünüyorum." dedi

Türkiye'nin süt arzının 18.5 milyon ton olduğu bilgisini veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, sütün artmasının hayvan gelişiminin göstergesi olarak güzel bir durum olduğunu, süt artıyorsa endişe etmeye gerek olmadığını söyledi. Bakan sütün azalması durumunda ise; "felaket bekliyor demektir" dedi.

Bakan Faruk Çelik, Türkiye'de üretilen süt ürünlerinin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ve dünya markaları arasında görmek istediklerini söyleyerek, "Biz istiyoruz ki Türk yoğurdu peyniri dünya pazarında yerini alsın. Süt ürünlerimiz dünya pazarlarında yerini alsın, dünya markaları arasına bizim ürünümüz de girsin. nasıl olacak bu; sanayimizin rekabet gücünü korumak veya arttırmak için biz çiğ süt için, süt üreticisini destekleme kararını ilk kez alıyoruz."dedi. Bakan Çelik sanayicilerin rekabet gücünü arttırarak dünya markaları arasına sokulabileceğini söyleyerek bunun yolunun da çiğ süt üreticisine destek vermek olduğunu işaretledi. Bakan Çelik; "Sanayicimizin rekabet gücünü arttırmak adına çiğ süt için üreticimize destek vereceğiz. böylece sanayicimiz de dünya piyasalarında bizim süt mamullerimizin yer alması, yalnız Türkiye markaları değil dünya markaları arasında girmesi konusunda çok ciddi bir adımı atmış oluyoruz."

"Süt konusu stratejik öneme sahip bir durum"

Çiğ süt üretiminin hiç durmadan devam etmesi gerektiğini, çiğ süt üreticisinin ise talep fazlası sütün ne olacağına dair ümitsizliğe kapılmaması gerektiğine vurgu yaptı. Süt konusunun stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı; "Onun için bu konuda süt konusu stratejik öneme sahip bir durum ve nokta olduğunu belirtmek istiyorum. Yağsız süt tozu ihracatının sürekliliğe kavuşması gerekiyor, burada inişli çıkışlı bir durum var, bunu gerçekleştirebilmek için arz fazlası sütün alınıp süt tozuna dönüştürülmesini sağlayacağız, böylece üreticimiz şundan endişe duymasın benim ürettiğim süt ne olacak, arz fazlasını süt tozuna dönüştürme konusunda çalışmaları hemen başlatıyoruz." şeklinde konuştu

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.