Foça Beşkapılar Kalesi şair ruhlara ev sahipliği yaptı

Foça Beşkapılar Kalesi şair ruhlara ev sahipliği yaptı

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da sürekli ve yılın bazı dönemlerinde yaşayan 4 yazar, şair Foça’da olmayı ve Foça’da yazmayı söyleşti.

Rüzgarlı bir Foça akşamında tarihi Beşkapılar Kalesi’nde gerçekleştirilen söyleşi öncesi yazarlar kitaplarını açılan stantlarda imzaladı.

oztoprak-ciftci-onel-demirci.jpg

Foça’da devam eden Kitap Günleri kapsamında düzenlenen etkinliğe yazar Ahmet Önel, yazar şair Hasan Öztoprak, mizah ve çocuk kitapları yazarı, karikatürist Cihan Demirci ve şair Kemal Çiftçi katıldı. İlk bölümde kitap reyonlarının önünde açılan imza stantlarında okurlara kitaplarını imzalayan yazarlar, ikinci bölümde Foça’yı söyleşti.

FOÇA KÜÇÜK BİR KÜLTÜR KENTİ

Söyleşinin moderatörlüğünü (yönlendiriciliğini) Ahmet Önel yaptı. Yazın hayatına çocuk kitapları ve oyunları yazarak başladığını belirten Ahmet Önel Foça’ya geldikten sonra çocuk yazınına daha çok yoğunlaştığını söyledi. Ahmet Önel; “Sanki parantezi açtığı yerden bir kapatma noktasına gelmiş gibi hissediyorum kendimi. Çocuk edebiyatına, çocuk yazınına daha çok yoğunlaştım yeniden. Küçük bir kültür kenti benim için Foça. Ne kadar esinleyen bir yer olduğunu ve belki bu noktadan hareketle daha bir hakkının verilmesini, daha bir insanlık adına, daha umutlu, daha renkli kapılar açması konusunda da gelecekle ilgili şimdiden bir hazırlık yapılması ve bu konuda kimi çalışmalarında başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bizler katılımcıyız. Yani bizler at arabasının sürücüsü değiliz. Biz arkadaki katarız. Ya da at arabasının kendisiyiz, ama bu işi yürekli bir şekilde sahip çıkması gereken kurumlar durumlar var. “ dedi.

imza-c-demirci.jpg

FOÇA İNSANA YAZDIRIYOR

Hasan Öztoprak ise konuşmasında; Foça’ya sonradan gelmiş insanlar olduklarını, burada çok yazdıklarını ama Foça’yı henüz yazma durumunda olmadıklarına vurgular yaptı. Hasan Öztoprak; “Foçaya sonradan gelmiş insanlarız. Foçanın ruhuna henüz sirayet edebilmiş değiliz. Bayağı çok şeyler yazdım Foça’da. 15 yıl içinde. Şiir, roman, anı, çocuk olmak üzere 6 -7 kitap yazmışım Foça’da. Demek ki, Foça insan yazdırıyor. Öyle bir olanak veriyor. Ama Foça’yı henüz yazamıyoruz.” dedi. Öztoprak Türk Edebiyatının ölümsüz isimlerinden merhum Tarık Dursun K. için yazdığı ve “Ufak bir esinti, Ferdi’nin Ada’sından doğdu, Belediye Meydanında bir vals aykırımı olur, Eskimiş bir cümle karşılığında, Uzakta bir baston sesi, Tok tok tok, Tarık Dursun geliyor, Elleri de yanında. Ah o eller. “ dizelerini de içeren şiirle konuşmasını alkışlar arasında tamamladı.

AZİZ NESİN’E DESTEK ETKİNLİĞİ İÇİN GELDİĞİMDE FOÇAYLA TANIŞTIM

“Foça’ya yakışan deli rüzgarlı bir geceden hepinize merhaba” diyerek konuşmasına başlayan Cihan Demirci Foça’ya ilk geliş nedeni ve sonrasını mizahi bir dille anlattı. Cihan Demirci;” 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta sadece bu ülke tarihine değil dünya tarihine geçecek bir karanlık yaşandı. İnsanlar katledildi. Orada ustamız Aziz Nesin ölümden döndü. Bu bize çok koydu. Aziz Nesin gibi bir ustayla çalışma olanağını çok erken yaşlarda, toy bir vaziyette iken bulmuş biri olarak ne yapabiliriz, Aziz Nesin’e nasıl destek olabiliriz diye kafa yordum. İlk gelişim ona destek amaçlı bir etkinlik içindi. Sonrasında; benim kitaplı bir yazar olmamı sağlayan, başarabilirsek 11 Ağustos’ta onun için bir anma etkinliği yapacağımız sevgili Tarık Dursun K. ustamız Foçaya yerleşti. Son yıllarını geçirdi. Sevdiğim bu insanların Foçada olmasının da rüzgarıyla Foça’ya gelip gitmeye başladım. “ dedi.

SEN HEP ESKİSİ GİBİ KAL FOÇA

Cihan Demirci 1996’da ik gördüğü Foça’nın hiç bozulmamış bir balıkçı kasabası olduğunu ve dileğini “ Çok zor biliyorum ama sen hep eskisi gibi kal Foça” dizelerine yansıttığını, Foça’nın yanısıra Yenifoça’nın da oluştuğuna dikkat çekerek “yeni şeyler güzeldir, güzel gibi gelir ama yeniliği kullanana bağlıdır”sözleriyle anlattı. Demirci’nin “ 2007 yılında Foça’da Birinci Geleneksel Çocuk Şenliği yapıldı. Bu başlığa biz takılmıştık o zaman. Gelenekselleşmek için yıllara ihtiyaç vardı. Birinci Geleneksel Çocuk Şenliği yapıldı. Bir daha da yapılmadı” sözleri ise kahkahalarla karşılandı.

SOKAKTA HER AN ÜNLÜ BİR EDEBİYATÇI İLE KARŞILAŞABİLİRSİNİZ

Foçalı genç şair Kemal Çiftçi sanat ve hayat bağlamında büyüklerinin yanında Foça’nın derinliklerine çok fazla inemeyeceğini, ama sokakta her biri edebiyatımızınve sanat dünyasının ünlü isimleriyle karşılaşmanın, onların kapılarını çalıp destek almanın çok değerli olduğunu söyledi. Program Kemal Çiftçi’nin okuduğu kendi şiirlerinden örneklerle tamamlandı. Söyleşi sonrası katılımcı yazarlara çiçek takdim edildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.