Foça 'Tarihi Yürüyüş Yolu' Yaşama Geçiyor

Foça 'Tarihi Yürüyüş Yolu' Yaşama Geçiyor

Foça Belediyesi ‘Tarihi Yürüyüş Yolu’ projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Foça Belediyesi Kent Konseyi Turizm Meclisi’nin hazırladığı ‘Tarihi Yürüyüş Yolu’ Projesi inceleme gezisi yapıldı. 
Geziye; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Belediye Meclisi Üyeleri, Foça Belediyesi Kent Konseyi Turizm Meclisi üyeleri katıldı. 
3 etap olarak belirlenen ‘Tarihi Yürüyüş Yolu’ projesi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Foça’nın 12 ay boyunca turizm yapabilen bir ilçe olabilmesi için yavaş ama emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz” dedi. 
Foça’nın sadece deniz ve kumdan ibaret olmadığını, tarihi ve arkeolojik yapısının da tanıtımı için yürüyüş güzergahı oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Gökhan Demirağ, “Hazırladığımız proje ile Turizme 12 aya yaymaya çalışacağımız gibi, Foça’da yaşayan halkın da Foça’nın tarihi zenginliğini bilmelerini sağlayarak, kentin tanıtılmasına da katkı sağlayacağız” dedi.
Başkan Demirağ, “Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Meclis Üyelerimiz ve Kent Konseyi Turizm Meclisi üyelerimiz ile birlikte belirlenen güzergahlarda inceleme gezisinde bulunduk. Güzergah boyunca yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre belirleme çalışmaları yapılacak. Ege’nin parlayan yıldızı Foça’mızı, 12 ay boyunca turizm yapılabilen bir ilçe haline getirebilmek için bütün paydaşlarımızla ortak akılla çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu. 

Tarihi Yürüyüş Yolu projesi kapsamında 3 etap olacak. 

Etap: Yarımada;
Liman Kutsal Alanı, Surlar, Beşkapılar, Kybele Gemisi, Fatih Camii, Ağalar Konağı, Hafız Süleyman Mescidi, İki Hamam, Kayalar Camii, Athena Tapınağı.

Etap: Yel Değirmenleri Çevresi;
Çifte Kayalar sur yatakları, Antik Tiyatro, Kybele Tapınım Yerleri, Arkaik Dönem Sur Yatakları, Maltepe Tümülüsü, Heredot Duvarı, Osmanlı Mezarlığı, İlk Yerleşim Alanı, Su Kemerleri.

Etap: Foça Taş Mimarisi Örnekleri;
Taş Evler, Mozaikler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.