Foça'da 3500 Kitap Ücretsiz Olarak Dağıtıldı

Foça'da 3500 Kitap Ücretsiz Olarak Dağıtıldı

Foça'da kitapseverler şenlik yaptı.

Foça Kitap Kulübü ve Foça Belediyesi’nce düzenlenen ‘Foça Kitap Kulübü Şenliği’nde, 3500 adet kitap, ücretsiz olarak kitapseverlere dağıtıldı.

Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşen Kitap Şenliği’nde, Yazar ve Şairler, Hüseyin Yurttaş, Hasan Öztoprak ve Recep Bozkurt, okuyucularıyla buluştu. Foça Belediyesi’nin Halk Oyunları ekibi, Gençlik Orkestrası ve Ritim Grubu’nun gösterileri, gün boyu devam eden Kitap Şenliği’ne renkler kattı. Kitapseverlere, simit, meyve suyu ve ayran ikramı da yapıldı.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Kitap Şenliği hakkında, ‘Geleneksel Foça Kitap Şenliğimizin bu yıl 6.’sını düzenledik. Foça Kitap Kulübü ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimiz ile, vatandaşlarımızı kitap okumaya davet ediyoruz. Foça Kitap Kulübümüze ve imza gününe katılan değerli yazarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Foça Kitap Kulübü Başkanımız Sayın Ayla Karatekin ve ekibine, böyle bir organizasyonu sunduğu için, insanları kitap okumaya özendirdiği için, bir vatandaş olarak da teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

Açılış konuşmasında, Foça Kitap Kulübü Şenliği’nin 6.’sında, 3500 adet değerli kitabı, ücretsiz olarak vatandaşlara sunduklarını belirten Foça Kitap Kulübü Başkanı Ayla Karatekin, ‘Biz sadece kitap toplamadık, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine de destek verdik. Bu başarımızı başta Sayın Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ’a, Foça Halk Kütüphanesi personeline ve sevgili üyelerime borçluyuz. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasa, bugünlere gelemezdik. Büyük Atatürk’ün kitap sevgisi, bizlerin başlıca rehberi olmuştur. Büyük Atatürk; ‘Kitap, aklın ilacıdır’, ‘Kitap sevgisi’, sevgilerin en güzelidir’, ‘Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer’, ‘İnsanın değeri, okuduğu kitaplarla belli olur’, ‘Kitapsız yaşamak, kör sağır, dilsiz yaşamaktır’, ‘Kitap, akıl öğreten bir dosttur’, ‘Kitap okuyan gençler, hem kendileri için, hem de vatan için daha verimli fertler olurlar’ diyerek, kitap okumanın büyük değerine dikkat çekmiştir.  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıllık kısacık yaşamında, 3997 kitap okumuştur. Bu sayı, yalnızca tespit edilebilen bir sayıdır’ dedi.

75c5fe9a-d3e0-4c57-a214-cb32c67deabc

Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşen Kitap Şenliği’nde, Yazar ve Şairler; Hüseyin Yurttaş, Hasan Öztoprak ve Recep Bozkurt, okuyucuları için kitaplarını imzaladı. Foça Kitap Şenliği hakkındaki düşüncelerini aktaran Hüseyin Yurttaş, ‘Foça Kitap Kulübü, gerçekten de kitabı sevdirmek için gerekenleri, üzerine düşeni yapıyor. Bu bakımdan kendilerini kutluyorum. Her yıl, topladıkları kitapları ücretsiz olarak okura kavuşturuyorlar. Bu birliktelikle Foça Demokrasi Meydanı’nda kitabın rüzgârı esiyor. Bundan çok mutluyuz’ dedi. Hasan Öztoprak ise, ‘Foça Kitap Kulübü aslında sadece bu etkinliği ile değil, bir yıl boyunca yaptığı farklı etkinliklerle ve kendi üyeleri arasındaki kitap okuma şevki ile Türkiye’ye örnek olabilecek nitelikte bir kitap örgütlenmesi, okur örgütlenmesi yaptı. Bu çalışmayı çok değerli buluyorum. Gerçekten de ilgi gören bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz’ dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.