Foça'nın Yemekleri Araştırma ve Eğitim'in Akademik Araştırması

Foça'nın Yemekleri Araştırma ve Eğitim'in Akademik Araştırması

Foça Belediyesi'nin Slow Food Foça Zeytindalı ile işbirliği yapmasıyla ortaya çıkan Foça Araştırma ve Eğitim Mutfağı açıldı.

Açılışa ilçe Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Başkan Gökhan Demirağ, Slow Food, Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Lideri Gül Girişmen, Slow Food üyelerinin yanı sıra pek çok gönüllü ve üretici katıldı.

‘Foça Araştırma ve Eğitim Mutfağı’nda, genç nesillere, yerli ve yabancı turistlere Foça’nın yemek kültürü hakkında bilgiler verilecek. Yöresel yemek tarifleri, mutfak ekipmanları ile test edilerek yazılı kaynaklara aktarılacak. Kalite ve lezzet testleri, tadımlar ve sunumlar yapılacak. Bilimsel araştırma ve tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilecek. Bir turizm unsuru olarak gastronomi çalışmaları yapılacak.

Uluslararası Slow Food Örgütü’nün isteği doğrultusunda ‘Foça Araştırma ve Eğitim Mutfağı’ projesini hedef tayin edip hayata geçirdiklerini belirten Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Lideri Gül Girişmen; “Üyelerimiz ve üreticilerimiz, Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı, Foça Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Demirağ, Foça Kaymakamımız Sayın Niyazi Ulugölge, İlçe Tarım Müdürlüğümüz, bu projeyi oluşturma aşamasında bize büyük destek verdi… ‘Yeryüzü Pazarı’mızda ve ‘Foça Araştırma ve Eğitim Mutfağı’mızda; daha iyi ürünü nasıl elde edebiliriz? sorusuna yanıtlar bulmak ve ‘iyi ürün, temiz gıda ve daha adil bir yaratım’ ilkesi doğrultusunda, Foça yemeklerini araştırmak için çalışacağız… Biyoçeşitliliği korumak amacındayız. Çevreyi kirletecek her türlü olumsuz girişime karşıyız… Bereketli olsun mutfağımız, Foça’yı çok seviyoruz, Foça için çok şeyler yapmak istiyoruz” dedi.

c15e9b7b-0188-4ba9-ad09-666ca677a11a

Foça’nın 5000 yıllık bir serüvene sahip olduğunu, geçmiş medeniyetlerin ve insanların Foça’nın değerlerini keşfederek, kendilerine miras olarak bıraktıklarını belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’da; “Slow Food Zeytindalı Birliği’nin, bu süreci başlatıp bizimle birlikte çalışması; yerelde kalkınmanın ne denli önemli olduğunun, çevrenin korunmasının öneminin gösterilmesi açısından çok değerlidir. Zeytindalı Birliğimiz, sadece başlamakla yetinmedi, hep araştırdı, gelişti; Türkiye’de ilk ‘Earth Market’ unvanını kazanma ve ‘Dünya 1.’si’ olma başarısını gösterdi. Bu, çok önemli bir sivil inisiyatif başarısıdır. Büyük şeyler yapmaya gerek yok, doğru şeyler yapmaya gerek var! Ve bunu da Foça bana göre çok doğru noktalarda yapıyor. Foça Zeytindalı’na ve Çevre Platformu’na gönül veren dostlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, bu tarihi mirası korumak için bizlerle birlikte yoğun bir çaba gösteriyor. Çitamız çok yükseldi. Foça’mızı daha da yükseltmek için paydaşlarımızla birlikte, akademik anlamda da doğruları yapabilmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.