Fuar İzmir, Balıkçılık Sektörünün  Devlerine Ev Sahipliği Yapıyor

Fuar İzmir, Balıkçılık Sektörünün Devlerine Ev Sahipliği Yapıyor

"8. Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" açıldı.

Türkiye'nin en büyük ve en yeni fuarcılık tesisi Fuar İzmir, balıkçılık sektörünün devlerine ev sahipliği yapıyor. "8. Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle açıldı. Sektörün dünyadaki öncülerinden Norveç, fuara güçlü katılımıyla dikkat çekti.

Türkiye’nin tek su ürünleri fuarı olan "Future Fish Eurasia-Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı", Fuar İzmir'de açıldı. Bu yıl 8. kez düzenlenen fuarın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Norveç Kraliyeti'nin Ankara Büyükelçisi Janis Bjorn Kanavin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Altuğ Atalay, Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal,  Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ve  sektör temsilcileri katıldı.

s828012

Hedef “milyar dolarlık” ihracat

Fuarın açılışında konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, fuarın Ege Bölgesi ve Türkiye'deki balıkçılar için önemine değinerek, İzmir'de diğer sektörlerde olduğu gibi kültür balıkçılığında da yıldız olmayı hedeflediklerini belirtti. Bugün 80 ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan Kızıltan, "İhracat rakamımız 52 milyon dolarken, bugün 800 milyon doları aştı. Ama Norveç'in sadece somon ihracatı 5.5 milyar dolar düzeyinde. Umarım biz de milyar dolarla ifade edilen bir ihracat rakamına sahip oluruz" dedi.

Norveç’ten güçlü katılım

Norveç Kraliyeti'nin Ankara Büyükelçisi Janis Bjorn Kanavin, İzmir'de balığın geleceğini konuşmak için bir araya geldiklerini vurgulayarak, "Fuarın isminde de vurgu yapıldığı gibi, gelecek balıkta. Çünkü en yüksek, kaliteli protein balıkta bulunuyor. Akdeniz havzasında balıkçılık sektörü için Türkiye çok önemli bir noktada. Avrupa'da balık üretiminde lider  Norveçli firmalarımız fuara yeni teknolojileri ile geldi. Türkiye'nin balıkçılık sektöründeki gelişimini ve başarısını izliyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz işbirliklerinin gelecekte de devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Altuğ Atalay, Türkiye'de su ürünleri sektörünün kısa sürede başarıya ulaştığını söyleyerek, bu başarının devam etmesi için Bakanlık olarak gereken desteği vereceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından "8. Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" ziyarete açıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, açılışın ardından davetlilerle birlikte stantları gezerek katılımcıları ziyaret etti.

158 firma buluştu

Su ürünleri işleme firmalarının, ihracatçıların ve balık çiftliklerinin taze ve işlenmiş su ürünlerini sergilediği fuarda ayrıca yem ve otomatik yemleme sistemleri, akuakültür ekipmanları, su ürünleri işleme ve ambalaj makineleri, soğutma sistemleri, buz makineleri, aşı, ilaç ve dezenfektanlar gibi su ürünleri sektörünün ihtiyaç duyduğu geniş bir ürün yelpazesi de tanıtılıyor. Uluslararası bir ihtisas fuarı olarak su ürünleri sektörü profesyonellerini bir çatı altında toplayan "Future Fish Eurasia", alanında sadece Türkiye'nin değil, yakın coğrafyanın da en önemli organizasyonlarından biri kabul ediliyor. 22 ülkeden, 158 firmanın katıldığı fuar, 4 Haziran Cumartesi günü son bulacak.

Eğitim ve teknoloji transferi

Fuarla birlikte her yıl farklı bir ülkede organize edilen, Middle East ve Central Asia Aquaculture (MECAA) 2016,   Türkiye'nin tek su Ürünleri fuarı olan Future Fish Eurasia Fuarı ile eş zamanlı olarak yine İzmir'de düzenleniyor.  Ana teması "Sürdürülebilir Akuakültür" olarak belirlenen MECAA 2016'da dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonelleri ve akademisyenler akuakültür yatırımlarından sürdürülebilir yetiştiriciliğe, balık sağlığı ve beslenmesinden açık deniz sistemlerine kadar geniş bir yelpazede eğitim ve teknoloji transferi yapacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.