1. YAZARLAR

  2. Seray Açar

  3. Füsunlu Bir Şair Didem Madak
Seray Açar

Seray Açar

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Füsunlu Bir Şair Didem Madak

A+A-

Sevgili Anneciğim,
Binlerce kez açıldım, binlerce kez kapandım yokluğunda 
Kocaman bir dağ lalesi gibi
Ve kapkara göbeğini dünyaya fırlatacakmış gibi duran.

Karmaşa ve hüzün dolu hayatının en güzel en acıklı dizeleri bu şiirde toplanmıştı belki de Didem Madak’ın. Kendisini günümüz şairlerinden de sayabiliriz aslında. Koca bir anne özlemi barındırır kısacık hayatında. Ölümü, kaybı, acıyı, yaşamı ve dik durmayı fazlasıyla görürüz şiirlerinde. Aslında anlaşılması biraz zordur Madak şiirlerinin ama hiçbir zaman imkansız olmamıştır. 

Kimdir peki Didem Madak? Kendisine İzmirli bir şairde denilebilir. 1970 yılında İzmir’de Füsun’un kızı olarak dünyaya gelmiştir. Ne yazıktır ki annesini kendisi 13 yaşındayken kaybetmiştir ve bu ölüm aslında çok erkendir. Annesi 38 kendisi 41 yaşında hayattan göç etmiştir. 

41 senelik hayatında inişleri çıkışları çok olmuştur. 9 Eylül Üniversitesi’nde Hukuk okurken birinci sınıfta bir çocuk bulur ve evlenir. Evini ayırır üvey ailesinden. Bilmez ki hayat aslında toz pembe değildir. Çok uzun sürmez bu evlilik ve ayrılırlar. Zor günler geçirir Madak. Ekonomik sıkıntılar, geçim derdi, barınma derdi ve daha bir sürüsü... Bir dönem eski bir evin bodrumunda rütubet içinde yaşamıştır. Kapanmıştır içine ve maneviyata yönelmiştir. Annesizlik, anne özlemi hep arayış içinde bırakmıştır onu. ‘Ölen her kadın için şiiir yazdım’ der hatta Madak. 

Sonrasında bir yarışmaya katılır Didem Madak ‘Grapon Kağıtları’ dosyasıyla ve yarışmayı kazanır. Şiirleri beğenilir. Bu sırada avukat bir beyle tanışır ve evlenir. İstanbul’a taşınmıştır ve bir kızı olur. Füsun... Annesinin adını koyar ona. Bilmez ki kendi de Füsun’la başlayan bir hayat Füsun’la son bulsun. Kızının doğumundan sonra şiir yazamaz ve tıpkı annesi gibi kanser olur. Kısa sürede de yaşamını yitirir Madak. Bir kaç sene sonrada annesizlerin, sessizlerin, kalbi kırıkların, yeniklerin ve daha bir çoğunun sesi olur. 

Böyledir Didem Madak’ın hayatı. Pulbiber Mahallesi, Grapon Kağıtları, Ah’lar Ağacı diye üç ayrı şiir kitabı vardır Madak’ın. Kesinlikle herkesin kütüphanesinde olması gereken muazzam kitaplar. Beni bu kadar etkileyen ise ‘Annemle İlgili Şeyler’ şiiridir. Herkes tanısın herkes okusun herkes ansın isterim Didem’i. 

Acıklı sözler kraliçesiyim ben
Yağmur bir daktilo kız kadar hızlı
Hızlı daha hızlı
Fazla vaktim kalmadı 
Artık ifadem alınmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar