Gaziemir Belediyesi'nden Sıfır Atık Projesi

Gaziemir Belediyesi'nden Sıfır Atık Projesi

Elektronik atıklarının toplanarak ekonomiye kazandırılması için harekete geçen Gaziemir Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında lisanslı bir geri dönüşüm firmasıyla anlaştı.

Ürettiği çevreye duyarlı projelere hız kesmeden devam eden Gaziemir Belediyesi gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakmak adına anlamlı bir protokole daha imza attı. Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen uygulamayla, kullanım ömrünü tamamlamış elektrikli ve elektronik atıkların çevreye zararlarının ortadan kaldırılması, ayrıştırılarak ve yeniden ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Vatandaşlarımızın sağlığı ve çevrenin temizliği bizler için oldukça önemli. Atık elektrikli ve elektronik ürünlerin toplanması ve taşınması sözleşmesini imzalayarak bir yandan çevre kirliliğinin önüne geçmeyi, diğer taraftan da ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

img-2628.jpg

Elektronik atıklar neden dönüştürülmeli?

Geri dönüşüm tesisinde işlenmek yerine kırılarak çöpe ve toprağa gömülen atıkların içerisindeki kurşun toprağa ve suya karışarak çevre kirliliğine neden oluyor. Çöp sahalarındaki kurşunun yüzde 40’ı elektronik atıklardan kaynaklanıyor. Bu ağır metaller, yağmurlarla yer altı sularına karışıp su kaynaklarını kirletiyor, insanların sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara neden oluyor.

Bilinçsiz bir şekilde yok edilmeye çalışılan elektronik atıklarda bulunan krom, lityum ve hidrokarbonlar gibi birçok kanserojen maddenin zehirli gazı atmosfere yayılarak hem çevreye hem de dünyaya zarar veriyor. Elektronik atıkların geri dönüşüm endüstrisine kazandırılmasıyla enerji tasarrufu sağlanıyor, emisyon salınımı ve fosil yakıtların kullanımı azaltılıyor. Ekonomiye değer katan geri dönüşümün yeni bir endüstriye/sektöre dönüşmesiyle beraber iş gücü ve istihdam olanakları ortaya çıkıyor.

Elektronik atığı olanlar ne yapmalı?

Yurttaşların evlerinde ve işyerlerindeki elektronik atıkları, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir çevre ilkeleri doğrultusunda evsel çöplerden ayrı toplanması gerekiyor. Ellerinde elektronik atığı olan vatandaşlar, Gaziemir genelinde belirli noktalara yerleştirilen elektronik atık kutularına bırakabilirler.

Neler Elektronik Atıktır?

*Küçük ev aletleri
(Elektrikli süpürgeler, ütüler, tost makineleri, ekmek kızartma makineleri, kahve makineleri vb.)
*Büyük ev aletleri
(Çamaşır makineleri, kurutucular, bulaşık makineleri, fırınlar, elektrikli sobalar, mikrodalga fırınlar vb.)
*Tüketici Aletleri
(Radyo, televizyon, video kamera, müzik aletleri vb.)
*Elektrikli ve Elektronik Aletler
(Matkaplar, testereler, dikiş makineleri gibi)
*İzleme ve Kontrol Cihazları
(Isıtma regülatörleri, termostatlar, endüstride kullanılan diğer izleme ve kontrol cihazları)
*IT ve Telekomünikasyon Cihazları
(Yazıcılar, kişisel bilgisayarlar, notebook, fotokopi makineleri, cep ve masa hesap makineleri, fax cihazları, telefonlar vb.)
*Oyuncaklar
(Elektronik trenler veya yarış arabası setleri, video oyunları el kumandası vb.)
*Otomatik Dağıtıcılar
(Otomatik sıcak ve soğuk meşrubat dağıtıcıları, otomatik katı ürün dağıtıcıları vb.)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.