"Geleceğe Pedal Çevir" Çevre Projesinde Bisiklet Etkinliği!

"Geleceğe Pedal Çevir" Çevre Projesinde Bisiklet Etkinliği!

İzmir'in Balçova ilçesindeki Üçkuyular Feribot iskelesinden başlayarak Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda sona eren parkurda çevre sağlığının önemine işaret eden öğrenciler ve onları destekleyen bisikletlilerden oluşan bisiklet zinciri büyük ilgi gördü.

Etkinlik sonunda açıklama yapan Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları Karabağlar Fen Lisesi Müdürü Mehmet Bağcı, 20. yüzyılın sonlarına doğru çevre kirliliğinin sınır tanımayarak sağlık sorunlarına yol açtığını belirtti.

Bağcı, iletişim hızı ile birlikte tüm dünyada olan biten çevre felaketlerini anında öğrendiğimizi ancak bunun tahribatı önleyemediğini kaydetti.

783fea86-bc5e-4987-8ea9-e78b4a788015.jpeg

Çevreyi korumak için eğitimin şart olduğunu bunun da, aile, okul, yerel kültür ve medya araçları yoluyla olabileceğini anlatan Bağcı sözlerini şöyle sürdürdü:

" Yaşam tarzımızın, alışkanlıklarımızın, tüketim kültürümüzün, ekonomimizin, gelecek nesiller için sürdürülebilir olmasını sağlamak zorundayız. Sorumsuz ve çevreye duyarsız yaşamaya devam edemeyiz. Ya bunu başaracağız ya da dünya ekosistemleri yerle bir olacak. Büyük iklim değişiklikleri, dev fırtınalar, kitlesel kuraklıklar, seller, su kıtlığı, ani sıcak dalgaları ve bunların ortaya çıkacak olan toplu insan göçleri kaçınılmaz olacaktır.

3e6dbdd9-aac7-4260-a904-7d1c43c3d763.jpg

Türkiye’de son zamanlarda sık şekilde yaşanan deprem, yangın ve sel felaketi gibi afetler kaynaklarımızın kullanımını daha iyi planlamamız gerektiğini ve doğaya dost yaşam şeklini benimsememizin ne kadar önemli olduğunu hepimize göstermiştir. Bu projede 2021 yazında Akdeniz Bölgesi’nde geniş çapta yaşadığımız orman yangınlarındaki doğal ve beşeri kayıplarımızı hatırlatmak ve ormanlarımızın dünyanın kan dolaşımı olduğunu unutmamak adına sahil bisiklet yolu boyunca oluşturacağımız bisiklet zinciri ile kaynaklarımızı koruyabilmek için doğaya dost yaşam şekline farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir"

4d802965-9df7-4732-b934-52602ae5ac20.jpg

Etkinliğe destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ve Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları yönetim kuruluna teşekkür eden Karabağlar Fen Lisesi Müdürü Mehmet Bağcı, yaşanabilir bir dünya bırakmanın en önemli mirasımız olduğunu anlattı ardından çevre eğitimi ve korunması ile ilgili pankartlar açan öğrenciler okullarına bisikletleri ile döndüler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.