Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinebilir

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinebilir

Sigortasız kimsenin kalmaması için çıkartılan ancak çalışmayan bir çok insanı prim borçlu durumuna düşüren Genel Sağlık Sigortası'na yeni düzenleme geliyor. 3 ay içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan düzenlemeden 25 yaş altı gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecek.

Seçimden önce vaat ettiği düzenlemeleri hayata geçirmeye çalışan hükümet, bahsettiği düzenlemelerin bir kısmını torba yasa ile geçirmeye hazırlanıyor. Düzenlemeye göre, Genel Sağlık Sigortası kapsamında devletten yararlanan bireyler, özel sektöre girdiklerinde, işverenin ödemesi gereken sigorta primini devlet karşılayacak. Meslek lisesi ve üniversite staj eğitimi alanlara asgari ücretin 3'te biri bağlanarak, çıraklık zorunluluk olarak getirilecek. Teröre maddi kaynak sağlayan şirketlere kayyum atanabilmesini de kapsayan torba düzenlemeler dışında, Cemevleri'ne yasal statü sağlanması, Roman vatandaşların istihdam ve yaşam şartlarının düzeltilmesi gibi reformlar da gündemde.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu hale gelen 25 yaş altı gençlerin tamamının prim borçlarının da silineceği belirtilen düzenlemede, 65 yaşın üstündeki yaşlılık maaşı alanlara da hane geliri kriterini kaldırılması öngörülüyor.

Düzenlemenin içerdiği diğer başlıklar;

Liselerde zorunlu eğitime dahil olmayan çıraklık zorunlu hale getirilerek usta çırak ilişkisi kurulmaya çalışılacak. Meslek lisesinde okuyan öğrenciler bir yandan çıraklık eğitimi alırken diğer yandan teorik eğitimini tamamlamış olacak.

Kaçak binalara elektrik ve su

Kaçak olarak inşaa edilmiş evlere elektrik ve su verilecek ancak bunun için ev sahibinin evin olduğu alan kentsel dönüşüme dahil edilirse, önceden kentsel dönüşüme onay vermiş olması gerekecek. Böylece kaçak yapılarda oturanların mağduriyeti de giderilmiş olacak.

Teröre maddi kaynak sağlayan şirketlere kayyum

Terörle mücadele kapsamında teröre maddi kaynak sağlayan kurumlara kayyum atanabilecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.