Geriter, "Yolumuz Ahilik Yolu "

Geriter, "Yolumuz Ahilik Yolu "

Manisa Genç işadamları Derneği Başkanı Ömer Geriter, Ahilik haftası çerçevesinde bir basın açıklaması yaptı.

İçinde bulunduğumuz hafta Ahilik Haftası olarak kutlanmaktadır. Ahilik; ticaretin, sanatın ve mesleğin insan onuru, güzel ahlak ve dürüstlükle pekiştirildiği, geçmişi çok eskilere dayanan bir kültürümüzdür. İlk olarak Anadolu Selçukluları zamanında bu kültür mirasımız, Ahi Evran tarafından sistemli bir şekilde kullanılmaya ve yaygınlaştırılmaya başlamıştır. O günden günümüze Ahilik belirli kurallarla işleyen bir esnaf ve sanatkârlar birliğinin anlatımı manasına gelmiştir. Ahilik gelenekleri ve daha sonra kurulan lonca teşkilatları, esnaf ve sanatkâr sınıfının hem nicelik hem de nitelik bakımından gelişmesini sağlamıştır.

2017-09-18-photo-00000097.jpg

Bizler Manisa Genç İşadamları Derneği olarak ahilik ilkelerini çok iyi biliyoruz ve bu ilkelerle ticari hayatımızı sürdürüyoruz. Bizler ticari hayatımızda çevremiz ve toplumumuzla olan ilişkilerimizi her daim düzeyli tutmuş ve üretici-tüketici haklarını en iyi bir biçimde düzenlemeyi amaç edinmişizdir.


Ahilik ve Ahiler; yurdumuzda girişimci, ülkesine ve ulusuna yararlı işlere yönelmiş bir sınıfın oluşmasına öncülük yapmışlardır. Biz de bu temeller üzerinde yükselmekten gurur duymaktayız.


Derneğimizin amaçlarından biri de Manisamızın esnaf ve sanatkarlarının yanında olmak, onların haklarını korumak ve onlarla her konuda uzlaşı sağlayarak bir bütünlük oluşturmaktır. Dün olduğu gibi bugünde Manisalı Esnaf ve Sanatkarlarımıza tam destek vermeye devam edeceğiz.

Ahi sözcüğünün, cömert, eli açık, yiğit anlamındaki “akı” sözcüğünden geldiği, daha sonraları “akı”nın “kardeşim” anlamındaki “ahi”ye dönüştüğü düşünüldüğünde; ahilik ile yoğrulmuş tüm cömert, eli açık ve yiğit kardeşlerimizin ahilik haftasını tüm kalbi duygularımızla kutlarız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.