GÖLCÜK MİLLİ PARKI

Bir gün Bolu tarafına yolunuz düşerse gitmeniz gereken yerlerden birisi mutlaka Gölcük Milli Parkı olmalı. Merkeze 15 dakika mesafede bulunan Gölcük Milli Parkı doğası ve temiz havası ile sizlere eşsiz bir huzur sunuyor. Özellikle gölün üzerinde kış mevsimi hariç sürekli görebileceğiniz nilüfer çiçekleri buranın havasını daha bir mükemmel kılıyor. Bir çok insan sadece nilüfer çiçeklerini fotoğraflamak için burayı ziyaret ediyor.
img-3708.jpg
Size biraz buradan bahsedeyim. Geçen yıl Ankara dönüşünde buraya uğramadan edemedim. Biraz hazırlıksızdım ancak tüm günümü burayı keşfetmek için harcadım. Öncelikle ilk tavsiyem güzel bir kahvaltı yapmanız. Yaptığım en lezzetli kahvaltılarımdan biriydi diyebilirim. Üstelik benim gibi göl manzarası gören bir yerde masa bulabilirseniz oldukça keyifli bir kahvaltı sizi bekliyor. Fiyatlar ise beklediğimizden yüksek değil. Türkiye standartlarında sayılır.
img-3699.jpg
Kahvaltı sonrasında ilk yapmanız gereken gölün etrafında bir tur atmak. Fazla acele etmeyin çünkü çok fazla bir zamanınızı almayacak. O yüzden tadını çıkartın. Çoğu insan bu gölün doğal olduğunu sanıyor. Ancak burası suni bir yapay göl. Zaten içindeki nilüfer çiçekleri bu göl yapılırken ekilmiş. Ve tabiî ki gölün karşısında gördüğünüz köşke benzeyen yapı ise adeta buranın simgesi olmuş. Bazı işletmeler böyle şanslı olabiliyor. Burası tabiî ki de orman işletmesine ait. Bunu da merak edenler için ekleyeyim.
img-3719.jpg
Çoğu milli parkın aksine burada mangal için izin veriliyor. Orman içinde gidebileceğiniz yerler ve masalar belirlenmiş. Ama bir çok insanı ağırlayacak kadar yer bulunuyor. Genelde herkes göl kenarında konaklamak istiyor. Gölde balık tutmakta serbest bilginiz olsun. Ancak amatör balıkçı belgesi olma zorunluluğu var. Gölde en fazla sazan balığı bulunuyor. Kadife ve kefalde çıkabilir. Hamağınızı göl kenarına kurup olta elinizde balık tutabilirsiniz. Tabiî ki büyükleri tutmanızı rica ediyorum

İşletme olarak bir restoran bir kafeteryası mevcut. Ayrıca tuvalet ve mescitlerde var. Burası bir gün için vaktinizi dolu dolu geçirip bir çok fotoğraf çekebileceğiniz oksijeni oldukça bol bir milli park. Ayrıca buradaki nilüfer çiçekleri her yerde karşınıza çıkmayacaktır. Vaktinizi ona göre değerlendirin. Yazın ve sonbaharda gitmenizi tavsiye ederim. Göl üzerinde oluşan sisli hava görüntüyü oldukça cazip hale getiriyor. Umarım bir gün mutlaka yolunuz buraya düşer, Şimdilik hoşçakalın.

Çok Gezin, Çok Okuyun ve Çok Sorun..

Önceki ve Sonraki Yazılar