Güldal İzmir’li Üreticilere Seslendi!

Güldal İzmir’li Üreticilere Seslendi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması(ÇATAK) Projesi kapsamında çalışmaları sürüyor. 2015 yılında yaklaşık 26 bin dekar arazi için toplam 2,5 Milyon TL destekleme ödemesi yapan İzmir İl Müdürlüğü ise 2016 yıl

Çalışmaların yapıldığı Tire İlçesine bağlı bazı arazilerde yapılan bu iyileştirme çalışmalarını İl Müdürü Güldal yerinde inceledi. İncelemelerde Güldal’a Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Tekalmaz, Tire İlçe Müdürü Mutlu Tıraş ve Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş da eşlik etti. Uygulamalar hakkında bilgi veren Güldal Projenin öneminden bahseden bir açıklama yaptı.

 

343 Üretici ve 26 Bin Dekar

2015 yılında, İzmir’in 12 ilçesinden gelen taleplerle 343 üreticiye 26 Bin Dekar destekleme ödemesi yapıldığını kaydeden Güldal, “bu alanların bazılarında hiç tarım yapılamıyordu. Bazılarında ise gerekli önlemler alınamadığı için verim ve kalite kayıpları oluşuyordu. ÇATAK Projesi kapsamında yapılan uygulamalar ve verilen desteklemeler neticesinde milli ekonomiye önemli katkılar yapılmış oldu.

 

Toprak ve su kalitesinin iyileştirilmesi, arazilerin düzenlenmesi, erozyonun önlenmesi ve doğal kaynakların korunmasına yönelik çalışmaları kapsayan projeden üreticilerimizin faydalanmasını istiyoruz. Uygun tekniklerle tarım yapılmadığı için vasfını yitirmiş tarım alanlarımız var. Bu tip arazilere ve düşük vasıflı arazilere sahip olan üreticilerimiz mutlaka İl ve İlçe Müdürlüğümüzle temasa geçsin. Bakanlığımızın sunduğu bu desteklemeden faydalanarak arazilerini ıslah etsin. Hem üretici hem ülke kazansın” dedi.

 

Teraslama ve damlama sulama sistemi uygulanarak ceviz yetiştiriciliğine uygun hale getirilen ve ÇATAK Projesi desteği alan bir arazide incelemelerde bulunan Güldal, “Birkaç sene sonra bu arazilerde yapılan dikimler ve yapılan iyileştirmeler sonucunda fevkalade bir ürün alınacağını tahmin ediyoruz. Çünkü İklim ve toprak yapısı olarak çok olumlu bir ortam var. İşte bu araziler proje sayesinde tarıma kazandırılmış oldu” dedi.

 

Belevi Gölü Çevresinde Dekara 135 TL Destek

Küçük Menderes havzasında yer alan ve Belevi Gölü olarak bilinen Boğaziçi bölgesindeki tarım alanlarında teknik ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaların sonunda kriterlere uygun olan arazilere 3 yıl süreyle dekara 135 TL destek verilecek.” Diye konuşan Güldal, sözlerine şöyle devam etti:

 

2012 yılından bu yana İzmir’de uygulanan ÇATAK projesi kapsamında kategorisine göre dekara 30-135 TL arasında destekleme ödemesi yapılıyor. Destekleme ödemeleri dekar başına yılda bir defa olmak üzere üç yıl süreyle gerçekleşiyor.

 

Desteklemeler 2016 yılında İzmir ilinde toplam 10 İlçede (Buca, Beydağ, Dikili, Foça, Menemen, Seferihisar, Tire, Torbalı, Urla ve Selçuk) uygulanacak.

 

ÇATAK Projesi için desteklemelerden faydalanmak isteyen üreticilerimizin 1 Şubat-1 Eylül 2016 tarihleri arasında arazilerinin bağlı bulunduğu İlçe müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.