Gürer, "Üretici soyaya neden sıcak bakmıyor”

Gürer, "Üretici soyaya neden sıcak bakmıyor”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Fakıbaba’ya “Üretici soyaya neden sıcak bakmıyor” sorusunu sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uygun iklim koşullarına rağmen üretimi yok denecek kadar az olan ve ithalatına milyonlarca dolar ödenen soya bitkisiyle ilgili ülkemizdeki üretim sorununu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

 

SOYA İNSAN VE HAYVAN BESLENMESİNİN  YANINDA SANAYİ İÇİN DE ÖNEMLİ BİR ÜRÜN

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım v Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, soya bitkisinin insan ve hayvan beslenmesinde olduğu kadar sanayi için de önemli bir ürün olduğunu dikkat çekti.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soyanın diğer bitki ve hayvan yem kaynaklarına göre ucuz protein sağlayan bir ürün olduğu belirtildiğini ifade eden  Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesine, Türkiye’de iklim koşullarının soya üretimi için son derece uygun olmasına rağmen, bu ürünün üretimle ilgili sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm yollarının bulunması için çalışma yapılmakta mıdır” dedi.

 

NE KADAR SOYA İTHAL EDİYORUZ?

 

Ülkemizde son 5 yıl içinde soya bitkisinin tüketim ve üretim miktarının açıklanmasını isteyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu süre içinde hangi ülkelerden ne kadar soya ithal edildiğini ve ithalat için ne kadar ödeme yapıldığını ,ayrıca  ülkemizde iklim ve coğrafi koşulların uygun olmasına rağmen, soya üretiminin artırılmayıp, ithal edilmesinin nedenini açıklanmasını istedi.

 

İTHAL SOYANIN GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLİYOR MU?

 

İthal edilen soyanın genetiğinin değiştirildiğine dair basında çıkan haberlerin doğru olup olmadığının açıklanmasını isteyen Ömer Fethi Güre, “Soya fiyatlarının son yıllarda hızla yükselmesinin sebebi nedir?” şeklindeki soruya da yanıt istedi. 
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.