Güvenli İnternet, yeni internet başvurularında seçili olacak

Güvenli İnternet, yeni internet başvurularında seçili olacak

Güvenli İnternet hizmeti, zorunlu hale geliyor. BTK'nin yayımladığı kararnamede bu haber detaylandırıldı.

Günümüzün en çok kullanılan teknolojilerinden olan internet, tabii ki toz pembe değil. Bilgiye saniyeler içinde ulaşabildiğimiz gibi ulaşmak istemeyeceğimiz içeriklere de denk gelebiliyoruz. Özellikle küçük internet kullanıcılarını bundan korumak için oluşturulan “Güvenli İnternet” veritabanı, zorunlu hale geliyor.

BTK‘nin yayımladığı karara göre yeni internet aboneleri, hizmetlerini ilk kullanmaya başladıklarında Güvenli İnternet varsayılan olarak açık olacak. İnternet aboneliğini başlatan müşteriler daha sonra bu ek hizmeti iptal edebilecek. BTK tarafından ücretsiz olarak sunulan bu seçenek, internet başvurularında bir opsiyon olarak soruluyordu.

btk-guvenli-internet-karari-zorunlu-oluyor.jpg
Servis; aile ve çocuk olmak üzere iki plana sahiptir. Çocuk profili seçilen internet aboneliklerinde çocuklara uygun olmayan içerikli siteler engellenir. Aile profili ise daha serbest bir deneyim sunar, aile yapısına uygun olmadığına karar verilen siteler engellenmiş olacak.

Hangi sitelere erişim engelleniyor?

Bu servisin engellediği sitelerin listesi sık sık güncellenir. İstediğiniz sitenin, bu servisteki durumunu sorgulamak için bu adrese gidebilirsiniz. Sayfadaki kutucuğa yazdığınız sitenin aile ve çocuk profillerindeki durumu gösteriliyor olacak. Sayfanın biraz altında ise sorguladığınız sitenin hangi statüde olması gerektiğini soran bir anket bulunuyor. Bu ankete verilen cevaplar, BTK’nin uygunsuz siteleri keşfetmesi için önemli bir destek olmakta.

btk-guvenli-internet-karari-zorunlu-oluyor-3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.