Güzelbahçe'de özel sporcuya özel kano

Güzelbahçe'de özel sporcuya özel kano

Otizmli sporcu Tuna Tunca, hedeflediği Manş Denizi’ni geçmesinde antrenmanlarını kolaylaştıracak kano desteği Güzelbahçe Belediyesi’nden geldi.

18 yaşında 22 madalya sahibi olan özel sporcu Tuna Tunca’nın, açık su yarışlarında güvenli yüzebilmesini sağlamak için kano ihtiyacı olduğunu öğrenen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin, Güzelbahçe Belediye Meclisi’ne sunduğu önerge oy birliğiyle kabul edildi ve Tuna kanosuna kavuşmuş oldu. Tuna Tunca kanosunu Güzelbahçe’nin ve İzmir Körfezi’nin ilk Mavi Bayraklı Plajında antrenmanlarını yaparak hedeflediği Manş Denizi müsabakalarına hazırlanmaya başladı.

imgl5887.jpg

“Başarının arkasında özverili bir anne var”

İlçemizde ikamet eden Tuna ile çeşitli zamanlarda yüz yüze ve telefonda görüştüklerini belirten Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, ‘‘Birçok başarı elde eden ve ilçemizin ve otizmli bireylerin gururu olan Tuna’nın arkasında ve bu başarıya ulaşmasında annesi Gülnur hanımın büyük emeği bulunuyor. Kendisiyle görüştüğümüzde Tuna’nın Manş Denizi’ni geçmek istediği için Siteler Plajı’nda antrenman yaptığını ve güvenli yüzüş için kano ihtiyacı olduğunu öğrendik. İlk meclis toplantımızda gündemimize alarak Tuna’nın ihtiyacını giderdiğimiz ve onun başarılarına bir nebze de olsa katkı koyacağımızı bilmek bizi mutlu edecektir. Ancak takip ettiğim kadarıyla Tuna’nın bugüne kadar elde ettiği başarılarda çok iyi bir antrenöre sahip olduğu gibi çok özel ve özverili bir anneye sahip. Tuna’nın başarısının en büyük kaynağı özverili ve ilgili bir annenin olması. Hem antrenörü Mert Onaran’ı hem de annesi Gülnur Tunca’yı emeklerinden dolayı kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Tuna’nın her zaman yanındayız ve destekçisi olacağız’’ dedi.

“Güzelbahçe Belediyesi bize inanılmaz katkı sağladı”

Tuna ile birlikte birçok başarıya imza attıklarını söyleyen Triatlon Milli Takım Antrenörü, eski Milli Sporcu Mert Onaran, ‘‘Tuna’nın altı yıldır antrenörlüğünü yapıyorum. Beraber iki defa İstanbul Boğazı’nı, iki defa da Çanakkale Boğazı’nı geçtik. Aqua Master’ın farklı yüzme yarışlarında birlikte olduk ve madalyalar kazandık. Nihai hedefimiz uluslararası açık su yarışmalarına katılmak. Bu amaç içinde Güzelbahçe Belediyesi bize inanılmaz bir destekte bulunarak bir kano hediye etti. Artık açık su antrenmanlarımız ve beslenme ihtiyaçlarımızı karşılamamız çok daha kolaylaştı. Katkısı olan başta Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Belediye Meclisi’ne tek tek teşekkür ediyorum’’ dedi.

“Tuna artık daha güvende”

Tuna’nın her daim yanında olan annesi Gülnur Tunca, ‘‘Güzelbahçe Belediyesi’nin bize almış olduğu kano Tuna’ya güvenlik olarak eşlik edilmesini sağlıyor. Tuna bu sayede tek başına uzun mesafeli antrenmanlarda daha güvenli olacak. Tuna yüzmeyi, suda olmayı çok seviyor. Çıkış noktamızı oluşturan da bu sevgisi oldu. Dayanıklılığı çok yüksek bir sporcu ve iş birliğine çok açık mizaçlı. Biz sadece onun önünü açıyoruz. Tuna başarılar kazanıyor. Şuan çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Tek başına geçmesi planlanan açık su geçişlerinde tekne takibi yapmasını içselleştirmesi içinde yardımcı olacak. Doğru bir eğitimle otizmli bireylere hem başarı hem de özgüven kazandırmak mümkün. Tuna aldığı doğru eğitim ve yüzme ile sosyalleşti, öz güven ve başarı kazandı. Otizmli bireyler toplumda var olmalı onları dışarı itmek yerine doğru yönlendirme ile kazanmalıyız ’’ dedi.

imgl5909.jpg

Tuna Tunca Kimdir?

18 yaşında Turizm Meslek Lisesi 12. sınıf öğrencisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sporcusu olan Tuna 6 yıldır Triatlon Milli Takım Antrenörü, eski milli sporcu Mert Onaran ile çalışıyor, çalışmaya başladıktan sadece 6 ay sonra lisanslı yüzücü oldu ve TÖSSFED (Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu) yarışlarına katılmaya başladı. Her yarıştan madalyalar ile döndü ve her yıl derecelerini geliştirdi. Son dört yıldır açık su da yüzmeye başladı. İlk yarışı antrenörü Mert Onaran ile katıldığı Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışında özel gereksinimli bireyler kategorisinde gümüş madalya kazandı. İki kez Samsung Boğaziçi Kıtalararasi Yarışında yarıştı, çok iyi dereceler yaptı. 2020 yılında 45 saniye farkla 3.lük kürsüsünü kaçırdı. En son bu yıl Mayıs ayında antrenörü ile birlikte katıldıkları Uluslararası Aquamasters Yüzme Şampiyonası Marmaris ayağında 6.500 metre mesafede 3.lük kürsüsünü gördü. İlk kez engelli grubu olmadan kendi yaş kategorisin de de (17-19 yaş) başarı elde etti. Bu yıl da yine İstanbul ve Çanakkale Boğazı yarışlarına katılacak olan Tuna antrenörü ile hazırlıklara devam ediyor. Orta ve uzun mesafeli hedefler; ulusal ve uluslararası açık su yarışları ve yine ulusal ve uluslararası solo ya da takım açık su geçişleri için çalışmalarına devam ediyor.

Antrenmanlarda kano takibi kullanmasındaki amaç; Antrenör yanında olmadan da açık su antrenmanlarına devam edebilmek ve güvenliği sağlamak, uluslararası açık su yarışlarında tekne takibi alışkanlığı sağlamak ve 6 km üzeri antrenmanlarda besin takviyesini yanında taşımak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.