1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hamile kalamıyorsanız buna mutlaka baktırın!
Hamile kalamıyorsanız buna mutlaka baktırın!

Hamile kalamıyorsanız buna mutlaka baktırın!

Anne olmak istiyor ve hamile kalamıyorsanız bunun sebebi o değer...

A+A-

Anne olmak isteyenler için yumurta rezervlerinin durumu en önemli kriter. Yaş, anne adayının yaşam koşulları veya genetik sebeplerin yol açtığı yumurta rezervi düşüklüğü infertiliteye yani kısırlığa sebep olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Recai Pabuçcu anlattı

Kadınlarda yumurta rezervi zaten doğal yapısıgereği yaş ile birlikte menopoza kadar azalıyor. Yaş en önemli faktör olmakla beraber özellikle son yıllarda çevresel faktörler de yumurta rezervlerinin azalmasına sebep oluyor. Bu durum, çocuk sahibi olmak isteyen pek çok çifti etkiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Recai Pabuçcu, günümüzde oldukça artan, hormonlu, genetiğiyle oynanmış sağlıksız besinlerin ve çevre koşullarının da yumurta rezervlerinin azalmasında etkili olduğunu belirtti.

Yumurta rezervi tüp bebek için de önemli

Halk arasında, kadınlarda yumurta rezervleri tükendiğinde tüp bebek bir çözüm gibi görülse de durum böyle değil. Prof.Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek tedavisi ve yumurta rezervleri arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı: “Yumurta rezervleri tamamen tükendiğinde tüp bebek şansı da kalmıyor. Bu sebeple çocuk sahibi olmak isteyen adayların yumurtalık rezervlerinin durumunu öğrenmemiz ve gerekli testleri uygulamamız şart. Değerlendirmelerin sonucunda, yumurta rezervleri azalan anne adayının doğal yollarla gebe kalması da zorlaştığından tüp bebek yöntemi en etkili çözüm oluyor. Üstelik bu konu sadece yaş ile alakalı değil. Bazı genetik veya çevresel faktörlerden dolayı kadınlarda yumurta rezervi genç yaşta da azalabiliyor. Böyle bir durum tespit edildiğinde, yumurta rezervi azalan kadının ileride anne olmak isteme olasılığına karşı yumurta dondurma işlemi uygulanıyor. Gereken durumlarda oldukça önemli bir işlem çünkü böylece yumurta rezervi gittikçe azalsa da hastanın ileride anne olma hakkı saklı kalıyor. Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabiliyor."

Alkol, sigara ve sağlıksız beslenme en büyük düşman!

Yaş, genetik ve çevresel faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzı da yumurta rezervinin durumunu belirliyor. Prof.Dr. Recai Pabuçcu, sağlıklı bir yaşamın gebe kalmak ve sağlıklı bir gebelik süreci için önemini belirtiyor ve ekledi:

"Çocuk sahibi olmak isteyen adaylar için sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek çok önemli. Kadınlardaki yumurta rezervleri fazla alkol kullanımına, sigaraya ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak azalıyor. Özellikle sigara kullanan kadınlarda, yumurta rezervleri oldukça olumsuz etkilendiğinden doğal yollarla kalma oranlarının da düştüğünü görüyoruz. Tüp bebek tedavisi için de yine, anne adayının alkol ve sigaradan uzak durması önemli. Yumurta rezervlerinin azalmasının önüne geçmenin en kolay yolu sağlıklı bir yaşam sürmekten geçiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.