1. YAZARLAR

  2. Aysel Ateş Abdullazade

  3. Hoşgeldin Ağdam!
Aysel Ateş Abdullazade

Aysel Ateş Abdullazade

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hoşgeldin Ağdam!

A+A-

Memleketinin bir parçasını hiç görmemişsindir, yıllar geçmiş, sen büyümüşsün ama o topraklara hiç gidememişsin. Senin bildiğin ama senden zorla alınarak işgal edilen topraklardan bahsediyorum. 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 45gün Azerbaycan kendi toprakları uğrunda savaştı. Verdiği şehitlerin kanı pahasına birçok kentini ve köylerini ermeni işgalcilerinden azat etti. Yıllar önce işgal edilerek, ahalisi kovularak boşaltılan topraklar yeniden Azerbaycan bayrağı ile dirildi. Ve sahada zafer kazanan Azerbaycan savaşı masaya dökerek geri kalan topraklarını da almaya devam etti. 

11-071.jpg

Biz okullarda hep kentlerimizin işgal tarihini ezberledik, beynimize kazıdık o tarihleri. O tarihlerden biri de 23.07.1993 idi. Ağdam! 

Ermenistan tarafından viraneye dönüştürülen o güzel Ağdam. Bu tarihi hiç unutmadık, içimizde hep bir yara olarak kaldı Ağdam. 

İşgal döneminde Ermenilerce yağmalanan ve yıkılan Ağdam kent merkezi ve köylerinin çoğu harabe ve ıssız durumda kalmıştı. İşgal nedeniyle yaklaşık 200 bin Azerbaycanlı doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmıştı.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ve artık yeni bir tarih var bizim için - 20.11.2020 - zafer tarihi! Bugünden itibaren Ağdam Azerbaycandır! Ağdam azattır, özgürdür! Masada kazanılan bu kent tüm azerbaycanlıların sevinç, gurur yeridir. 27yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Ağdam yeniden Azerbaycanlıların ayak izlerini taşıyacak! 

Artık Karabağ turist gezilerinin başkenti olacak. Tüm dünyadan bu güzel yerleri gezmek, görmek için sabırsızlanan insanlar var. Çünkü bu diyarlar kadim ve ezeli türk toprağıdır. Bu toprakları yeniden çiçeklendirecek, yeniden dirilteceğiz. Ermeni vandallarının viraneye çevirdiği bu kentler yeniden can bulacak Azerbaycan sevgisi ile. 

Bugün Ağdam yeniden doğdu, bugün Ağdam ile beraber Ağdamlılar da yeniden doğdu. Tüm Vatandaşlarımızı, tüm Azerbaycan halkını, Azerbaycan Cumhuriyetini ve Ağdamlıları canı gönülden kutluyorum! 

Hoşgeldin Ağdam! 

Biz sana geldik bugün. 

Sen azatsın, sen özgürsün artık! 

Ve her zaman bizim oldun, yine bizimsin, bizim kalacaksın! 

Yaşasın Azerbaycan askeri!

Yaşasın Türk dünyası! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar