1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HUDER'den Yargıtay'a sert açıklama!
HUDER'den Yargıtay'a sert açıklama!

HUDER'den Yargıtay'a sert açıklama!

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İzmir Şubesi, basın açıklaması yaparak, Yargıtay Başkanlığı tarafından yayınlanan İstanbul Bildirgesi'ne sert tepki verdi.

A+A-

Hukuki Araştırmalar Derneği İzmir Şubesi, Yargıtay Başkanlığı tarafından hazırlanan ve içeriğinde 'Mahkemeler avukatlık yetkisi olmayan uygun kişilerin mahkeme nezdinde tarafları temsil  etmesine izin verebilir' ibaresine karşı sert basın açıklaması yaptı. Şube başkanı Avukat Abdulvahap Karakuş imzalı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi :

'Yargıtay Başkanlığı tarafından,İstanbul Bildirgesi olarak adlandırılan; Yargıda Şeffaflığa ilişkin İstanbul Bildirgesi ve taslak uygulama tedbirleri başlıklı metinde;

İlke 3 başlığı altında;

“Mahkemeler, avukatlık yetkisi olmayan UYGUN KİŞİLERİN mahkeme nezdinde tarafları temsil etmesine izin verebilir “ ifadesine yer vermiştir.

Bu ifadeyi asla kabul etmiyoruz. Yargıtay; yetkisini, görev alanını aşarak bağımsız savunmayı temsil eden avukatlık mesleğine açıkça saldırıda bulunan bu ifadeleri bildirgeden derahal geri çekmelidir.

Avukat dışındaki kişilere temsil yetkisi verilmesi, bunun UYGUN KİŞİ gibi ne olduğu belirsiz kavramlarla bildirgelere yazılması Yargıtay’ın ne haddi ne görevidir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu madde 35 e göre mahkeme nezdinde tarafları temsil yetkisi münhasıran AVUKATLARA aittir.

Tüm gelişmiş hukuk sistemlerinde; hukuk devleti , hukuk güvenliği, adil yargılanma için tarafların mahkeme nezdinde avukatla temsilinin zorunluluğu ilkesi üzerinde durulurken; Yargıtay, sözde yargıda şeffaflık için hakimlere uygun gördüğü kişiye taraf temsili izni vermekten bahsetmektedir. Yargıtay’ın bağımsız savunmaya saldırmak dışında çok daha önemli görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerin tam olarak yerine getirip getirmedikleri Türk milletinin takdirindedir. Hal böyle iken; hangi saikle avukatlık mesleğine , bağımsız savunmaya böylesine bir müdahale cüretine girdikleri , neyi amaçladıkları anlaşılamamıştır.

Bizler Huder İzmir şube avukatları olarak; mesleğimize Yargıtay bildirisi ile açıkça yapılan saldırıyı ŞİDDETLE KINIYORUZ. Yargıtay’ın derhal tüm avukatlık camiasından özür dileyen bir açıklama yapmasını; talihsiz ifadenin bildirgeden çıkarılmasını talep ediyoruz.'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.