1. YAZARLAR

  2. Elif Akar

  3. HUKUKLA, VİCDANLA KALIN!
Elif Akar

Elif Akar

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

HUKUKLA, VİCDANLA KALIN!

A+A-

10 Aralık 1948 tarihinde bizi onore eden bir grup soydaş bizim için şöyle mükemmel bir söylemde bulunmuşlardır: ‘’Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.’’ Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin bu 1. maddesinin içerisinde geçen insan, özgür, onur, akıl, vicdan, kardeşlik kavramları; üzerine külliyat yazılacak denli çekirdek hukuk prensipleridir. Bu makalemin içerisinde ben sizlere akıl ve vicdan kavramlarını hukuk bağlamında arz etmek istiyorum. Dilerseniz siz de bu makaleme cevap olarak bahsettiğim diğer kavramlarla ilgili fikirlerinizi bana iletebilirsiniz.

Hukuktan daha önce imdadımıza yetişen vicdan, bizi haksızlık yapmaktan alıkoyduğu gibi haksızlık yapana da bir refleks göstermemizi salık verir. Tüm toplumsal ilişkiler, insan deneyiminin ürünüdür. Bu deneyimler sınırlı sayıda olamayacak kadar fazla olduğu için imdadımıza yetişen akıl, ortak deneyimleri vicdan süzgecinden geçirerek derlemeyi ve yaşantımıza uyarlamayı bize çok önceden açıklamıştır. Her hukuk kuralı vicdanımızı rahatsız eden bir kötülüğü onardığı için bütün uygar toplumlar, toplumsal yapısını tarif ederken tüm tanımlardan önce gelen ‘’hukuk devleti’’ tabirini öncelemeyi tercih etmişlerdir. Biyolojik ihtiyaçlarımızın bitmesinden hemen sonra başlayan ve içsel dünyamıza ilişkin olan vicdan menşeili hukuka, hepimizin hayati derecede ihtiyacı vardır. Bu bağlamda vicdan; aynı zamanda hem ceza yargılaması hem aile hukuku hem de vergi hukuku bağlamında ilk müracaat ettiğimiz, evrensel bir kavramdır.

600x314-hukuk-fakultesi-son-dakika-5-yil-mi-olacak-hukuk-fakultesi-kac-yil-iste-yargi-reformu-strateji-belgesi-tam-metni-1559217735072.jpg

Evrensel Beyanname’nin başında belirtildiği gibi akıl ve vicdan birlikte anılmıştır, demek ki ideal hukuk sistemine erişebilmek için akli rüştümüzün olgunlaşması gerekiyor. Bunun en etkin yolu eğitim olduğundan hukuk devleti bağlamında başarıyı her zaman göğsünde taşıyan devletler, eğitim olarak başarıyı saplamıştır. Dikkat edilirse bir olay ya da kavram tarif edilirken uygar devletler ile bir karşılaştırma yapar ve her zaman onları referans gösteririz. 

Bir avukat olarak hukuk muhakemesinin üçlü sacayağından biri olduğum için ideal hukukun temeli olan vicdan mefhumunu, kendimden bir adım önde tutmaya özen gösteririm. Genel olarak vicdan, hukuk ve yargılama sistemini; özelde benim mesleki başarılarımı her zaman cilalamış ve parlatmıştır. Mevzuata hâkim olamayabilirsiniz ama hepimiz birer vicdan sahibiyiz. Avukat olarak benim vicdan temelli mesleki faaliyetim ile sizlerin mesleki faaliyetleriniz her zaman bizleri yüceltecek ve her zaman birbirimize müteşekkir kalacağız. 

Hukukla, vicdanla kalın!

Önceki ve Sonraki Yazılar