İleri yaştaki evliliklerde kısır olma riski artıyor

İleri yaştaki evliliklerde kısır olma riski artıyor

Üroloji ve Androloji Uzmanı Dr. Evren Işık, ileri yaşlarda yapılan evliliklerde kısırlık riskinin arttığını açıkladı.

Çevresel faktörlerin ve ilerleyen yaşın etkisiyle erkeklerde sperm kalitesinin ve sayısının azaldığını söyleyen Işık, kadınların yumurta rezervlerinin ve kalitelerinin de azalmasıyla birlikte ileri yaşta evlenen çiftlerin kısırlık sorunlarıyla karşılaşma riskinin arttığını ifade etti.


Geç evliliklerde kısırlık riskini artıran diğer bir faktörün de tedavisi yapılmayan hastalıklar olduğunu belirten İzmir Özel Can Hastanesi’nde görevli Üroloji ve Androloji uzmanı Dr. Evren Işık, “Erkeklerde tedavi edilmeyen varikosel hastalığı sperm sayısı ve kalitesi üzerinde geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Aynı şekilde sigara kullanan erkeklerde de sperm kalitesi zaman içerisinde düşer. Genç yaşta yapılan evliliklerde sağlık sorunları ve çevresel faktörlerin oluşturduğu olumsuzlukların etki süresi daha kısa olduğu için kısırlık oluşma ihtimali düşük olurken sperm sayısını ve kalitesini etkileyen unsurlara maruz kalma süresi uzadıkça infertilite riski de artar. Bu gerçek hakkında toplumumuzda farkındalık artmaya başlamıştır. Son dönemde evlenmeden önce sperm kalitesini ve sayısını kontrol ettirmek için Androloji uzmanlarına başvuran evlilik adayı erkek sayısı artmıştır” dedi.

"Evlilik öncesi androloji uzmanlarına danışma oranları arttı"
 

Çocuk sahibi olamama kaygısı nedeniyle evlilik öncesinde sperm kalitelerini öğrenmek isteyenler kadar cinsel performans kaygısı duyanlar da androloji uzmanlarına başvuruyor. “Erken ya da geç dönemde yapılan evlilikler öncesi androloji uzmanlarına başvurulması evlilik dönemi cinsel sorunlarını azaltmak adına da önemli bir adımdır. Hem erkeğin hem de kadının cinsel tatminini azaltan erken boşalma sorunu dünya genelinde en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluğudur. Aynı şekilde sertleşme problemi de özellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak çiftlerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorunlar dışında penisin ince, kısa ya da eğri olması gibi nedenlerle de hastalarımız bize başvurabilmektedir” diyen Işık, aktif cinsel hayatı bulunan erkeklere önerilerde bulundu.

"Cinsel sorunlar çözümsüz değildir"
 

Başarılı ve mutlu ilişkiler için cinsel hayatın önemli olduğuna dikkat çeken Işık şöyle konuştu:

“Cinsel birliktelik sırasında çiftlerin karşılıklı tatmin yaşaması aralarındaki bağı kuvvetlendirir. Bu nedenle cinsel performans ile ilgili sorun yaşayan çiftlerin androloji uzmanlarına başvurması gerekir. Aynı şekilde sigara tüketiminin bırakılması, kilo kontrolünün sağlanması ve çiftler arasındaki cinsel çekimin sürekliliği de mutlu bir aile hayatının olmazsa olmazlarıdır. Cinsel sorunlar yaşayan ve aynı zamanda çocuk sahibi olamama durumu ile karşılaşan çiftlerin aile bağları sarsılabilir. Tüm bu sorunların farklı tedavi yöntemlerinin bulunduğu ve ihmal edilmeden çözüm aranması gerektiği unutulmamalıdır.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.