İLK GÜNKÜ COŞKU, İLK GÜNKÜ HEYECANLA

İLK GÜNKÜ COŞKU, İLK GÜNKÜ HEYECANLA

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği’nden Kocatepe Zafer Yürüyüşü

Türkiye Cumhuriyet’inin temellerinin atıldığı ve yedi düvele karşı kazanılmış en büyük zaferlerin başında gelen Büyük Taarruzun Karargâhı Kocatepe de Zafer Haftası kapsamında kutlamalar yapıldı.

Kutlamalara katılan Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan “Ülke insanının her zamandan daha çok birlik, beraberlik ve dayanışmaya ihtiyacı var. Bu bağlamda bu kutlamalar çok daha önem arz ediyor. Büyük taarruz bölünmez bütünlüğümüzün teminatıdır ”diyerek Zafer Haftasının ve Büyük Taarruzun önemine vurgu yaptı.

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan,
Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kocatepe Zafer Yürüyüşünü düzenlemedeki amaçlarını şöyle açıkladı:

* Vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşu için her türlü fedakârlığı yapan atalarımıza, gazi ve şehitlerimize olan minnet borcumuzu bir nebze de olsa ödemek ve onların yaşadıklarını biraz olsun hissedebilmek,

* Büyük Taarruz ile başlayıp Büyük Zafer ile noktalanan ulusal bağımsızlık savaşımızın önemini, Büyük zaferin tüm nedenlerini, sonuçlarını ve kazanımlarını genç kuşaklara aktarabilmek,

* Zafere giden yolda Büyük Taarruz sırasında ilk adımın atıldığı Afyonkarahisar coğrafyasının tarihsel önemini anlatabilmek.

* Türk gençliğinin Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, zorluklardan ve engellerden yılmadan, 95 yıl önceki kararlılık ve azimle yürüdüğünü tüm dünyaya göstermek.
* Bugün içinde bulunduğumuz zor günlerin aşılmasında, o günkü milli ve manevi duyguları yüreğimizin derinliklerinde hissedebilmek ve gereğinin yapılması noktasında ulus olarak üzerimize düşen görevleri birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde gerçekleştirebilmektir.

Büyük taarruzun öneminden ve gelecek nesillere o günleri anlatmak amacıyla yürüyüşün yapıldığını vurgulayan Özerkan açıklamalarına şu şekilde devam etti,

“Bu noktadan hareketle Afyonkarahisar Kocatepe’de düzenlenen Zafer Haftası kutlamalarının, ülkemizin kurtuluş fitilinin ateşlendiği çok önemli bir yere sahip olması nedeniyle en az Çanakkale kadar görkemli şekilde kutlanması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle kutlamalara tüm ülke insanının katılımının sağlaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Özerkan;“Kurtuluş Savaşı’nda Afyonkarahisar coğrafyasının büyük bir öneminin olduğu herkesçe bilinmektedir. Cumhuriyetin çatısının çatıldığı Afyonkarahisar; Anadolu’nun geçiş noktası olduğu gibi Büyük Zafer’in de kilidi olmuştur. Önemli bir kısmı ilimizde geçen ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ’un ilk karargâhı Kocatepe’de kurulmuştur. Şuhut ilçesinden Kocatepe’ye 1922 Ağustos’unun 25’ini 26’sına bağlayan gece hareket eden komuta grubu, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa’nın izlediği yol, ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun başlangıç noktası olmuştur” diyerek, Büyük Taarruz ve o yıllarda ülke geleceği ve Aziz Türk Milleti için verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunu ve Afyonkarahisar’ın bu noktadaki önemini vurguladı.

Mehmet Ali Özerkan; “Vatanımızı düşman işgalinden kurtaran başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Bizler birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde hareket ettiğimiz sürece dışarıdan gelecek hiçbir tehdit ve tehlikeye boyun eğmeyeceğiz. Ezanımızı dindirtmeyeceğiz, bayrağımızı indirtmeyeceğiz, toprağımızı böldürtmeyeceğiz. Tıpkı 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi Türk insanı, vatanı için, toprağı için kendisine doğrultulan silahların üzerine giderek vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir” dedi.

“18 Mart 1915 Çanakkale ruhunun ve 26 Ağustos 1922 Kocatepe ruhunun tekrar canlanması, tekrar şahlanması gerektiğine yürekten inanıyoruz. Ve diyoruz ki Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korusun. Bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Özerkan Türk Milletinin bir daha böyle kötü günler yaşamaması temennisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.