''İşportada 10, Mağazada 100 Lira''

''İşportada 10, Mağazada 100 Lira''

Güneş gözlüklerinin yoğun olarak kullanıldığı dönemlerin gelmesiyle birlikte; ucuz, sertifikasız, göz sağlığına da bir o kadar zararlı binlerce güneş gözlüğü, işporta tezgâhlarına düştü. Güneş gözlüğü seçiminin göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığını

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlükleri, pazarda bile satılır hale geldi. İşin kötü tarafı ise alıcısı da mevcut… Ancak UV ışınlarını kesmeyen güneş gözlükleri, göze faydadan çok zarar veriyor.

Prof. Dr. Aydın, gözlerde oluşabilecek hasarların önlenmesi bakımından Türkiye koşullarında yüksek ultraviyole blokajlı güneş gözlüklerinin kullanılmasının önemli olduğunu belirtti. Gözlük satın alırken sertifikasına mutlaka bakılması gerektiğini söyleyen Aydın, kalite farkının başka bir şekilde anlaşılmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL OLMALI?

Güneş gözlüğünü bir aksesuar olarak görmenin yanlış olduğunu ve yazın mutlaka kullanılması gerektiğini açıklayan Aydın, ideal gözlük renginin füme veya kahverengi olması gerektiğini ifade etti. Kontrası bozmayan, normal gözlüğe göre daha geniş olan, bombe ve kavis içirmeyenleri tercih etmek de önemli… Gözlükteki ışık geçirgenliğinin ise %8’in altına düşmemesi gerekiyor.

Sertifikasız güneş gözlüklerinin gözün pek çok kısmına zarar verdiğini dile getiren Aydın, güneyde ve ekvatora yakın bölgelerde yaşayan kişilerin ışığa çok fazla maruz kalmaları durumunda, korneada bozulma, katarakt, retinada yaşlanma, sarı nokta hastalığı, kapaklarda tümörel oluşum gelişebileceğini hatırlattı. Aydın, ileri evrelerde körlüğün bile yaşanabileceğini söyleyerek, gözlük seçiminin önemine dikkat çekti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.