İstanbul'da Yılbaşı'nda Terör Saldırısı: 39 Ölü

İstanbul'da Yılbaşı'nda Terör Saldırısı: 39 Ölü

İstanbul'daki silahlı saldırıdan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. İstanbul Ortaköy'de bir gece kulübüne silahlı saldırı düzenlendi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, saldırıda 39 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Son dakika: Edinilen bilgiye göre, Beşiktaş'ta ünlü bir gece kulübünde yılbaşı eğlencesinin yaşandığı sırada silahlı saldırı gerçekleşti. Uzun namlulu silahla gece kulübüne gelen bir saldırgan ateş açmaya başladı. Olayda 39 kişi hayatını kaybetti, 1 polis şehit oldu. En az 40 yaralı hastanelerde tedavi altına alındı.

VASİP ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısında biri polis 35 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı.
 
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beşiktaş'ta saldırının yaşandığı gece kulübüne gelerek incelemelerde bulundu. Olayla ilgili gazetecilere açıklamalarda da bulunan Şahin, "Gece 01.15 sıralarında bir eğlence merkezimizde bir terörist, uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu şehit ederek, ardında da bir vatandaşımızı şehit ederek içeri girmiştir. Maalesef içeride çok vahşice, acımasızca, sadece yılbaşını kutlamak üzere gelmiş masum insanların üzerine kurşun yağdırarak bu olayı meydana getirmiştir. Bu bir terör saldırısıdır." ifadelerini kullandı.

POLİS GECE KULÜBÜNÜ KARADAN VE DENİZDEN SARDI
 
Beşiktaş Ortaköy'de bir gece kulübüne yapılan silahlı saldırı sonrası polis gece kulübünü hem karadan hem de denizden sardı. Öte yandan gece kulübünde bulunanların bazılarının denize atladığı ve deniz polisinin vatandaşları kurtarmaya çalıştığı öğrenildi.
 
Ortaköy'de bulunan gece kulübüne silahlı saldırı sonrası polis gece kulübüne saldırganları yakalamak için operasyon başlattı. Polis karadan gece kulübünün etrafını sararken, deniz polisi de denizden olaya müdahale etti. Öte yandan gece kulübünden bulunan bazı vatandaşların saldırıdan kurtulmak için denize atladığı deniz polisinin de şahısları kurtarma çalışması yaptığı öğrenildi.
 
RTÜK'TEN YAYIN YASAĞI
 
RTÜK, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin,  Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi. 
 
 Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada,  15/02/2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın  Hizmetleri Hakkında Kanunun 7'nci maddesinde "milli güvenliğin açıkça gerekli  kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu  durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtilerek,  "01/01/2017 tarihinde İstanbul ilinde meydana gelen silahlı saldırının da anılan  hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden söz konusu olayla ilgili, geçici  yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür." ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"Medya hizmet sağlayıcıları tarafından; anılan saldırıya ilişkin  olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda sayılan yayın  ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör  örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu  çerçevede; saldırıya ilişkin olarak, saldırı sonrası olay yeri, kamu  görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa saldırı sonucu  yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri  unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,olayın aydınlatılması,  şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi  için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi  bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve  benzeri diğer hususlar yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir. Tüm  medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.