İşte İzmir'in Yeni Gurur Abidesi

İşte İzmir'in Yeni Gurur Abidesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, içinde huzurevi, aşevi, engelli merkezi, spor salonu ve yüzme havuzu da bulunan Türkiye'nin en büyük sosyal yaşam kampusunü tanıttı. İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun 59. toplantısına ev sahipliği yapan Buca'daki

2013 yılında temeli atılan, büyüklüğü ve sahip olduğu özellikleriyle Türkiye'de bir ilk olacak İzmir Sosyal Yaşam Kampusu büyük ölçüde tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulaması anlamında en büyük yatırımı niteliği taşıyan dev tesis, ilk olarak İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) üyelerine tanıtıldı. İEKKK'nın 59. toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde Buca'daki yeni tesiste düzenlendi. 65 bin m² alan üzerine kurulan Sosyal Yaşam Kampusu önce bir sunumla üyelere tanıtıldı, ardından alandaki binalarda tanıtım gezisi düzenlendi. İçinde huzurevi, aşevi, spor salonu ve yüzme havuzu, çocuk ve gençlik merkezi, engelli merkezi, rehabilitasyon merkezi gibi bölümler bulunan dev tesis Kurul üyelerinin beğenisini topladı.

 

54 bin m² inşaat alanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, alandaki gezi öncesi tesisin özelliklerini ve zorlu inşaat sürecini anlattı. Toplam 65 bin m2 alanda, 54 bin 600 m² inşaat gerçekleştirildiğini dile getiren Gökçe, Türkiye'de daha önce örneği bulunmayan bir tesisin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İEKKK üyeleri, sunumun ardından Sosyal Yaşam Kampusu'nu gezerek incelemelerde bulundu.

 

Huzurevinde 5 yıldızlı otel konforu

Sosyal Yaşam Kampusu'nun en önemli bölümünü oluşturan yeni huzurevi, sahip olduğu konfor ve donanımıyla 5 yıldızlı otelleri aratmayacak. 26 bin 540 m² inşaat alanına sahip 8 katlı ve 425 kişi kapasiteli huzurevi binasının 83 kişilik bölümünü geriatri birimi ve alzheimer-demans hasta odaları, 342 kişilik bölümünü ise sağlıklı yaşlılar kullanacak. İzmir'in yeni huzurevinde konukların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek birimlere yer verildi. Sosyal Yaşam Kampusu bünyesinde inşa edilen huzurevinde 90 adet tek kişilik, 78 adet iki kişilik, 32 adet de üç kişilik oda bulunuyor. Ayrıca yeni huzurevinde balo salonu, kafeteryalar, yemek salonları, kütüphane, kuaför ve berber salonları, el işi salonu, terzihane, TV ve oyun salonları oluşturuldu.

 

Yeni ve modern aşevi

Sosyal Yaşam Kampusu çatısı altında İzmir'in yeni ve modern aşevi de hizmet verecek. Yaklaşık 6 bin m² inşaat alanına sahip yeni aşevi birimi, 3 katlı binasında günde 5 bin kişiye yemek hazırlayacak kapasitede kuruldu. Aynı zamanda Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nden alınan veriler doğrultusunda cenaze evlerine günde 3 bin 500 – 4 bin pide dağıtımı, kış döneminde 2 bin öğrenciye çorba hizmeti, yardıma ihtiyacı olan tüm kesimlere günde 2 bin  adet kumanya dağıtım hizmetleri yeni yerinde sürdürülecek.

 

Çocuk ve gençlerin yeni merkezi

Sosyal Yaşam Kampusu'nda çocuklar ve gençler de unutulmadı. 3 bin m² inşaat alanına sahip 3 katlı binada çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kafeterya, çok amaçlı salon, psikolog odası, kütüphane, el becerileri odası, grup terapi odası, eğitim odası, bilgisayar odası kuruluyor. Sosyal Yaşam Kampusu'ndaki Çocuk ve Gençlik Merkezi, Aile ve Gençlik Merkezi Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Çocuk ve Gençlik Merkezleri'nin ana üssü olacak.

 

Engelli eğitim merkezi

4 bin 225 m² inşaat alanına sahip 3 katlı binada, engellilerin toplumsal hayata etkin ve özgürce katılımını sağlayacak okuma yazma kurs odası, resim atölyesi, el becerileri atölyesi, seramik atölyesi bulunuyor. Eğitim Merkezi'nde, engelli bireylere yönelik kişisel gelişim ve eğitim, psiko-sosyal rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, aile destek programları, hobi bahçesi, spor aktiviteleri, engelli yüzme havuzu yer alıyor. Kurulacak modern tesiste, engellilere yönelik günübirlik bakım birimi açılması planlanıyor.

 

Rehabilitasyon merkezi

4 bin m² inşaat alanına sahip olan 3 katlı binada; bakıma ihtiyacı olan engelli, dezavantajlı gruplara hizmet edebilecek şekilde su altı masajı, çocuk engelli ve yaşlı rehabilitasyon havuzu, muayene odaları, egzersiz salonu, rehabilitasyon salonu, grup egzersiz salonu, masaj ünitesi bulunuyor.

 

Spor salonu ve yüzme havuzu

7 bin 700 m² inşaat alanına sahip olan 3 katlı binada konferans salonu, fitness center, yüzme havuzu, spor salonu, kafeterya, açık oturma terası kuruluyor. Spor salonu İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından işletilecek. Tesiste 310 cm derinliğe sahip yarı olimpik havuz inşa edildi. Havuzdan spor okulu öğrencilerinin yanı sıra İzmir'de bulunan birçok spor kulübünün antrenman yapmak amacıyla yararlanacak. Uygun derinliğe sahip olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi su altı ragbisi takımı da antrenmanlarını burada yapacak. Ayrıca İzmir'de faaliyet gösteren spor kulüplerinin sualtı ragbisi, sualtı hokeyi, su topu, paletli yüzme gibi branşlarının antrenmanlarını yapma müracaatları ve ilgili federasyonların yarışmalarını düzenleme gibi talepleri karşılanabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü tarafından işletilecek spor tesisinin çalışma programı ilerleyen tarihlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi web sitesinden duyurulacak.

 

Kabul binası

Aynı zamanda Sosyal Yaşam Kampusu'nun İdari ve Teknik Hizmetler Şube Müdürlüğü olarak hizmet verecek tesis, 3 bin m² inşaat alanına sahip 3 katlı bina; fuaye, çok amaçlı salon, rehberlik odası, eğitim odası, kafeterya, seminer salonu, görüşme odası, çocuk oyun odası, hizmet bürosu bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca kampus alanına gelen ziyaretçilerin kabul ve yönlendirme hizmetleri de bu birim tarafından sağlanacak.

İzmir Sosyal Yaşam Kampusu'nda 159 araçlık açık otopark, süs havuzları, çocuk oyun alanı, 1 adet amfi tiyatro,  2 adet de açık kondisyon alanı oluşturuldu. s660270

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.