1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İşte tarihe karışması beklenen teknolojiler...
İşte tarihe karışması beklenen teknolojiler...

İşte tarihe karışması beklenen teknolojiler...

Nasıl olduğunu aklımızın almadığı, fakat sürekli kullandığımız teknolojik gelişmeler ile iç içeyiz. Bu gelişmeler çerçevesinde bazı teknoloji ürünlerinin de vadesi yavaş yavaş dolmaya başlıyor.

A+A-

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ile bu teknolojik ürünlere çok çabuk alışıyor ve benimsiyoruz. Geçmiş zamanlarda birileri bize; ''Her evde televizyon, telefon, bilgisayar gibi teknolojiler olacak!'' deseydi muhtemelen bize bu öngörüler pek inandırıcı gelmezdi.Ancak zaman değişiyor ve teknoloji her geçen gün bir adım ileri gidiyor. İşte gelecek 20 yıl içinde hayatımızdan çıkarmamız muhtemlen olan teknolojiler;

Otomobil Aynaları

Otonom sistemlerin gelişmesiyle araçların sürücüsüz hale gelmesi yavaş yavaş yayılıyor. Bunun bir sonucu olarak aynalar tamamen ortadan kalkacak. Aynaları kontrol eden herhangi bir sürücüye gerek olmadığından ayna ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Audi, 2019'dayan aynaları olmayan otomobillerin piyasaya sürülmesiyle ilgili gerekli mercilere proje sundu bile. Kısa bir süre sonra birçok farklı otomobil şirketinin de Alman üreticinin izinden gitmesi bekleniyor. Önümüzdeki 20 yılda tüm araçların yerleşik kameralarıyla çevresini takip edeceği ve akıllı sistemlerle herhangi bir tehlike durumunda sürücü ya da yolcuları uyarılacağı belirtiliyor. 

Nakit Para ve Kredi Kartı 

Banka ve kredi kartlarının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde nakit para kullanılamaz hale geldi. Artık her mağazada yer alan cihazlar nakit para yerine kartla ödemeyigerçekleştiriyor. Benzer etkinin önümüzdeki dönemlerde daha da çok evrilmesi bekleniyor. Yakın zamanda artık kredi kartı kullanımının son bulması ve bunun yerine mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması bekleniyor. Her ne kadar bu durum ülkemizde ağır aksak ilerlese de dünya genelinde birçok ülke mobil ödeme sistemlerini bolca kullanılıyor. HaliyleTürkiye de dahil olmak üzere önümüzdeki senelerde ödeme sistemlerinde köklü değişiklikler olacak.

Kablolu Kulaklık

Akıllı cihazlardaki kablolu şarj sistemi tamamen ortadan kalkıyor. Şu anda kablolu kulaklıklar çok fazla kullanılıyor olsa da önümüzdeki süreçte tamamen kablosuz kulaklıklara geçiş olacak. Çok daha ergonomik bir kullanım imkanı sunan kablosuz kulaklıklar hayatımızı işgal edecek!

Kargo Taşımacılığı

Büyük e ticaret sitelerinin bir kısmı teslimat konusunda yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Teslimatın hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşmesi için drone'ların önümüzdeki dönemlerde çok yoğun şekilde kullanılması bekleniyor. Şu anda hali hazırda sembolik de olsa taşımacılık için kullanılan dronelar ilerleyen yıllarda daha popüler hale gelecek.

Uzaktan Kumanda

Tüm zamanların en büyük başarısı muhtemelen kendi kendini bulabilen uzaktan kumanda icat etmek olacak. Bir zamanların bu zorlayıcı televizyon kontrol cihazı, evin herhangi bir noktasında sırra kadem basarsa kendi kendine ortaya çıkar. Çünkü çok yakın bir gelecekte uzaktan kumandayı aramak tarih olacak. ABD uzaktan kumandaların kısa bir zaman içinde döner ekran ve CRT TV’ler gibi yok olacağını düşünüyor. 

Anahtarlar

Teknolojinin bu denli gelişmesi ve değişmesi 'güvenlik' konusunda da büyük avantajlar sağlıyor. Bu noktada en bariz örneklerden biri elbette ev ve otomobillere entegre edilen güvenlik teknolojileri. Evet; hali hazırda şu mobil uygulamalar vasıtasıyla kapıları kilitlemeya da açma gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor. Ancak bu teknolojiler daha da ileri seviyeler alacak.

 İğne İle Tedavi

Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi sağlık alanında da net bir şekilde kendini gösterecek. Gelecekte hemen her hastalığın tedavisinde iğne yerine hap kullanılmasıbekleniyor. Evet; iğneler çok daha hızlı şekilde sağlık problemlerini ortadan kaldırıyor. Ama bu etkinin önümüzdeki dönemlerde haplar için de geçerli olacağı tahmin ediliyor.

Beynin Kısıtlı Hafızası

Banka kartınızın PIN kodunu aklınızda tutabilmeniz kesinlikle zor bir durum. Fakat çok fazla PIN, şifre veya telefon numarasını aklınızda tutmak zorunda olmayacaksınız. PIN tabanlı veri güvenliği günümüzde aşılabilir bir güvenlik engeli haline geldi. Her işlem için çip tabanlı ve benzersiz kodlar kullanılmaya başladı bile. 

Bilgisayar Faresi

Jest ve mimiklerle bilgisayar kontrolünün hayata geçmesiyle farenin de ortadan kalkacağı aşikar. Çünkü böylece ek bir kontrolcüye ihtiyaç duyulmadan bilgisayar üzerinde çeşitli komutlarla işlemler gerçekleştirilebilecek. Yani Siri en yakınımız olacak!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.