İstifa eden tiyatrocu olayında flaş gelişme

İstifa eden tiyatrocu olayında flaş gelişme

Urla Belediyesi'nde, tiyatro eğitmeni olarak çalışan ve büfede çalışması için görevlendirilen İlknur Bayzit Çatal'ın kadrosunun büro elemanı olduğu ortaya çıktı.

İlknur Bayzit Çatal'ın, dönemin belediye başkanı tarafından 2 yıl önce ''Çocukların Tiyatrosu '' topluluğunun yönetmeni olarak şifahen görevlendirildiği ortaya çıktı. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç tarafından büfeye sürüldüğü iddiasıyla gündeme gelen Çatal' ın yeni iş çalışma alanını beğenmediğini belirtip, bu görevi kabul etmeyip istifa etmişti.

İlknur Bayzit Çatal'ın belediye URİT şirketinde çalışan 40 personel gibi, pandemi sürecin de, Mart 2020'den -30 Haziran 2021 tarihine kadar Ücretsiz izinli sayılarak, Çalışma Bakanlığı tarafından ödenen nakdi Ücret desteğinden faydalandığı tespit edildi. Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, tarafından başka bir bölüme ''Büfe'' elemanı olarak görevlendirildiği iddiasıyla, gündeme gelen İlknur Bayzit Çatal'ın , yüzde yüz sermayesi Urla Belediyesine ait olan Urla İnşaat İnsan Kaynakları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ( URİT) 2019 yılında büro işçisi olarak çalışmaya başladığı belirtildi.

Çatal'ın Meslek Lisesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik mezunu olduğu, diploması olmadığı ve ihtiyaç duyulmadığı (Urla Belediyenin Konservatuarında tiyatro,müzik vb. sanatsal faaliyetler için 5 eğitmeni zaten mevcut ) halde , gayri resmi olarak Atatürk Kültür Merkezi'nde, tiyatro eğitmeni adı altında dönemin belediye başkanı tarafından şifahen görevlendirildiği ortaya çıktı.

bc4c2f12-fd8c-46ed-bf63-ec9447861c17.jpg

İlknur Bayzit Çatal'ın URİT şirketindeki diğer 40 personel gibi, pandemi sürecinde, Mart 2020'den 30 Haziran 2021 tarihine kadar ücretsiz izinli sayıldığı, izinli sayıldığı bu tarihlerde de Çalışma Bakanlığı tarafından ödenen nakdi ücret desteğinin son bulması ve 1 Temmuz'da URİT'in işletmelerinin aktif olarak çalışmaya başlayacak olması nedeniyle , atıl pozisyonda bulunan personelin istihdamının önüne geçilmesi , mevcut şirket personelinin etkin ve verimli bir şekilde değerlendirilmesi için, şirket içinde rotasyona gidildiği ortaya çıktı. Bu tür rotasyonların şirketin mevsimsel ihtiyacı gözetilerek yapılan rutin bir iş yeri değişiklikleri olduğu belirtildi.

4857 Sayılı İş Kanunu'na tabi olarak çalışan diğer şirket personelinden biri olan İlknur Bayzit Çatal'ın , diğer şirket personeli gibi ihtiyaç duyulan bir birime görevlendirildiği, kendisinin bu görevlendirmeyi kabul etmeyerek, özgür iradesi ve kendi isteği ile istifa ettiği öğrenildi. Ayrıca, Ticaret Sicil Gazetesinde, URİT şirketinin sanatçı istihdamını gerektirecek faaliyet alanının da bulunmadığı vurgulandı.

38dffaa2-f70d-4f0d-8dd5-d4e1d14d6469.jpg

NE OLMUŞTU?

Urla Belediyesi’nde 2 yıldır tiyatro çalışması yapan İlknur Bayzit Çatal (28), büfeye servis çalışanı olarak sürüldüğü, ve bu nedenle görevinden istifa ettiğini belirterek, “İnadına tiyatro yapmaya, inadına sanatla yaşamaya ve inadına mesleğimi icra etmeye devam edeceğim” demişti .Çatal şunları dile getirmişti ; “Görev değişikliği haberi 1 Temmuzda bildirildi. Belediyede çalışan meslektaşım olan kişiler tarafından aranmadım bile şuan. Haliyle bu durum mobbing getiriyor. Bu olaya susmaları can acıtıyor. Böyle bir durumu kimse tahmin edemez. Bu kadar aşağılayıcı bir görevlendirmeyi asla beklememiştim. 15 yıldır tiyatro yapan ben ve son 10 yılında sadece bu işten para kazanan birine yakıştırılacak bir konum asla olamaz. Verilen işi asla küçümsemiyorum. Ben kendi tiyatromda sahne süpürüyorum, tuvalet yıkıyorum tüm emekçiliğini yapıyorum. Sonra da sahneye çıkıp oyunumu oynuyorum. Ama bu sürgündür. Aşağılamadır. Hazmedilemez. '' diye açıklama yapmıştı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.