1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İTB, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda özel etkinliklere imza attı
İTB, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda özel etkinliklere imza attı

İTB, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda özel etkinliklere imza attı

İzmir Ticaret Borsası, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilen Ekim ayında, bu ciddi sağlık sorununun önem ve hassasiyetine uygun bir dizi farkındalık çalışmasına imza attı.

A+A-

Etkinlikler kapsamında, Borsa binası meme kanserine ilişkin bilgilendirici afişlerle donatıldı, kurumun sosyal medya hesaplarından tanı, risk faktörleri, korunma, tedavi yöntemleri ve erken teşhisin önemine ilişkin paylaşımlar gerçekleştirildi. Ayrıca, önümüzdeki günlerde Borsa Meclis Üyeleri ve İTB’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri için bir de bilgilendirme eğitimi yapılacak.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “2011 yılı başında, benim için hayata dair pek çok soru ve cevabın değiştiği bir kırılma yaşadım. Meme kanseri olduğumu öğrendim. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü. Bu kanser türüne karşı en etkin tedavi yöntemi ise erken evrede teşhis edilebilmesi... Kanser yayılmadan önce teşhis edilebilirse kişinin hayatta kalma şansı yüzde 96’ya varan oranda artıyor. Tedavi sürecim sırasında, her sekiz kadından biri risk altındayken özellikle yoksul bölgelerde meme kanseri taramasının yok denecek kadar az yapıldığını ve bu hizmeti kadınlarımızın ayağına götürecek gezici mamografi araçlarının sayısının da çok sınırlı olduğunu öğrendim. Bu hassasiyetle 2012 yılında “Annem Kanseri Yendi Projesi”ni başlattık. Güncel olarak aldığım bilgilere göre, proje kapsamında TOBB’un ortaklığında alınan gezici mamografi aracımızla şimdiye kadar 14 ilimizde 20 bin civarında kanser taraması yapılmış, bu taramalar sonucunda 200 kişi daha ayrıntılı inceleme yapılması için ilgili teşhis merkezlerine yönlendirilmiş durumda” dedi.

Gelenekten geleceğe sloganıyla birçok sosyal sorumluluk projesi ve farkındalık çalışmasına imza atan İzmir Ticaret Borsası’nın Başkanı olarak her sekiz kadından birinin risk altında olduğu böylesine önemli bir konuda farkındalığı arttırmak ve olabildiğince geniş bir kitleye ulaşıp farkındalık yaratabilmek amacıyla bu yıl da bir dizi çalışmaya imza attıklarını belirten Kestelli, “Sosyal medyanın gücünü kullanarak yapılan bilgilendirici paylaşımlar ve bina içerisine asılan afişlerle Ekim ayı boyunca sürdürdüğümüz Meme Kanseri Farkındalık etkinliklerimizi, 30 Ekim 2018 Salı günü gerçekleştireceğimiz Meclis Toplantımız öncesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Şubesi’nden uzmanların, üyelerimiz ve eşlerine yönelik olarak meme kanserinin erken teşhisi, korunma ve tedavi yöntemleri gibi konularda sunum yapacakları bilgilendirme toplantısıyla tamamlayacağız” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.