İzmir Barosu'ndan İstifa Çağrısı

İzmir Barosu'ndan İstifa Çağrısı

13 Mart'ta Ankara Güven Park'ta gerçekleştirilen terör eyleminin yankıları sürerken sert bir tepki de İzmir'den geldi. İzmir Barosu düzenlediği basın açıklamasıyla ölenlere rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diledi. Açıklamayı Baro Başkanı Ay

13 Mart'ta Ankara Güven Park'ta gerçekleştirilen terör eyleminin yankıları sürerken sert bir tepki de İzmir'den geldi. İzmir Barosu düzenlediği basın açıklamasıyla ölenlere rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diledi. Açıklamayı Baro Başkanı Aydın Özcan ve yönetim kurulu üyeleri gerçekleştirdi.

Açıklamada 13 Mart saldırısının 7 Haziran 2015'ten bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde gerçekleşen üçüncü saldırı olduğuna dikkat çekilerek, saldırının sadece kınanarak veya lanetlenerek geçiştirilemeyeceği belirtildi.

İzmir Barosu'ndan yapılan açıklamada, "Hain ve alçak, hainliğini ve alçaklığını daima yapacaktır." ifadelerine yer verilerek buna karşılık Türk milletinin daha önce olduğu gibi bundan sonra da birliğine yönelik bu tür saldırılara, birbirine daha çok kenetlenerek cevap vereceği belirtildi.

"Kamu güvenliğinden sorumlu bürokrasiyi atayan ve yöneten siyasi iktidardır."

Baronun açıklamasının devamında siyasi iktidarın görevi olan; vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak hususuna vurgu yapılarak; "Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamakla birinci derece sorumlu olan kurum, emniyet ve istihbarat başta olmak üzere kamu güvenliğinden sorumlu bürokrasiyi atayan ve yöneten siyasi iktidardır." denildi.

"Ülkeyi kendileri yönetmiyormuş gibi davranmakta..."

İzmir Barosu'ndan yapılan açıklamada, başkentte yaşanan her üç patlamayı tekrar hatırlatarak; "Birbiri ardına meydana gelen ve yüzlerce yurttaşın ölümüne, daha fazlasının yaralanmasına sebep olan, öncesinde ABD Büyükelçiliği'nin kendi yurttaşlarını uyaracağı kadar geleceği önceden belli olan bir terör saldırısını önleyemeyen siyasi iktidar sahipleri, ülkeyi kendileri yönetmiyormuş gibi davranmakta" şeklinde konuşuldu.

"Sosyal medya karartmaları uygulamaya..."

Baro açıklamasında, patlamanın ardından sosyal medya sitelerine yapılan müdahaleye de değinilerek; "İlk tedbir olarak amacını aşan genişlikte yayın yasağı ve sosyal medya karartmalarını uygulamaya sokmaktadır." denildi. Açıklamanın sonunda, İzmir Barosu adına yapılan açıklamada, yurttaşın canını ve malını koruyamayan sorumlular şu cümlelerle istifaya çağırıldı; "Terörle mücadelenin daha etkin yapılabilmesi ve başarıya ulaşması için, yurttaşın canını ve malını başkentin merkezinde dahi koruyamayan başta siyasi sorumlu İçişleri Bakanı olmak üzere MİT, Emniyet ve Valilik makamında bulunanları, çağdaş demokrasilerde olması gerektiği gibi istifa etmeye çağırıyoruz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.