1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nden ortak açıklama!
İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nden ortak açıklama!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nden ortak açıklama!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nden Hürriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikasına üye olan 45 gazetecinin işten atılmasına tepki.

A+A-

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından yazılı olarak olarak yapılan açıklamada şunlar belirtildi;

"Hürriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikasına üye olan 45 gazetecinin işten atılması kaygı vericidir. Türkiye’de medya sektörü içinde uzun yıllardır unutturulan sendika fikrinin yeniden filizlenmesi basın özgürlüğü mücadelesine de demokrasiye de ciddi katkılar sunacaktır. Tıpkı gazetecilik suç değildir dediğimiz gibi sendikalı olmak da suç değildir.

Hürriyet gazetesinde geçtiğimiz ay sonu yaşanan işten atmalar anayasanın çiğnenmesi anlamına gelmektedir. Tek ortak noktaları TGS üyesi olmaları olan 45 kişinin evlerine giden tebligatla işten atılmaları sendikal hakları çiğnemekten başka bir şey değildir."

Türkiye Gazeteciler Sendikası da yaptığı açıklamada; “Bizim mücadelemiz, annesinin işsiz kaldığı gün dünyaya gelen bebeğin daha iyi bir gelecekte yaşaması içindir” diyerek sendikalaşma çalışmalarının bir insan hakkı olduğunu belirtmektedir. Anayasamızda, kanunlarımızda sendikalı olmanın suç olmadığı açık bir biçimde belirtilmektedir. Ancak Hürriyet yönetimi sadece sendikaya üye oldukları için 45 gazetecinin işine son vererek yasaları çiğnemiştir. Biz aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri Hürriyet yönetimini işten atılan gazetecileri işe geri almaya ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ile masaya oturmaya çağırıyoruz.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.