İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden Zorunlu 'Masabaşı Egzersizi'

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden Zorunlu 'Masabaşı Egzersizi'

İzmir Sağlık Müdürlüğü, masa başı iş yapan personelin sağlık sorunları yaşamaması için bilgisayar programı aracılığıyla çalışanlarına her gün 6 dakika zorunlu egzersiz yaptırıyor.

Program, her gün 10.00 ve 15.00 saatlerinde bilgisayarları kilitliyor ve 3'er dakikalık egzersiz yapılana kadar açılmıyor.

İzmir Sağlık Müdürlüğünce, masa başında iş yapan ve spor yapmaya zaman ayıramayan çalışanları için hazırlatılan program aracılığıyla personeline 6 dakika zorunlu egzersiz yaptırılıyor.

İzmir Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı araştırmaya göre ölümlerin en önemli nedeni kalp hastalıklarının yaş, cinsiyet, genetik ve çevresel faktörler kaynaklı ortaya çıktığına işaret etti. Çevresel faktörlere müdahale etmenin mümkün olduğunu, beslenme şekli ve hareketli bir yaşamın sağlanabileceğini dile getiren İzzetinoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın bu yıl belirlediği "Hareket Her Yerde" temasıyla bu konuya dikkatin çekildiğini ifade etti.

Vakit gelince bilgisayar kitleniyor

İzmir Sağlık Müdürlüğünde de bu tema kapsamında bir çalışma başlatıldığına işaret eden İzzetinoğlu, Müdürlük ile tüm bağlı birimlerdeki idari birimlerde masa başında iş yapanların spor, egzersiz yapma fırsatı bulamadığını, bu olanağı yaratmak için projeyi uygulamaya aldıklarını söyledi.

Bürolarda, idari yerlerde çalışan personeli biraz olsun harekete zorlayarak onların kaslarını, zihinlerini rahatlatmak için Sağlık Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğünün bir bilgisayar programı hazırladığını dile getiren İzzettinoğlu, şöyle konuştu:

"Program günde iki defa 10.00 ve 15.00'te bütün bilgisayarların masa üstünü kilitliyor. 3 dakika boyunca eklemlere, karın kaslarına, sırta faydalı esneme hareketleri, sakin bir müzik eşliğinde ekrandan gösteriliyor. Böylelikle hem bedenimizi hem de zihnimizi dinlendirmiş oluyoruz. Tüm personel, masa başında 3 dakika boyunca aynı saatte günde 2 defa zorunlu olarak hareket yapmış oluyor. Kimlerin egzersiz yapıp yapmadığı da IP üzerinden denetlenebiliyor"

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.